szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jelentősen lecsökkentené az űrjárművek kilövésének költségeit egy kanadai egyetemisták által felvázolt terv, melynek lényege, hogy egy hegycsúcshoz erősített, tizenöt kilométer magas torony segítségével hagyhatnánk el a Föld légkörét. A találmány a műholdak helyett is alternatív megoldást kínál.

Az MSNBC értesülései szerint a torontói York University három hallgatója, Brendan Quine, Raj Seth és George Zhu álltak elő a meghökkentő ötlettel, amelynek részleteiről az Acta Astronautica című szaklapban számoltak be, erről korábban a hvg.hu is beszámolt.

A 15 kilométer magas, 230 méter széles torony összesen mintegy 800 000 tonnát nyomna, ez kétszerese a világ legnagyobb tankhajójának (teljesen feltöltve).

„A struktúra teljes egészében kereskedelmi forgalomban kapható anyagokból készülne” – fejtette ki Quine a cikkben. A kevláralapú anyagból készült tornyot három liftakna rögzítené a földhöz. A 35 km/h-s sebességgel mozgó felvonokkal mintegy 40 perc alatt lehetne eljutni a földről a szerkezet legmagasabb pontjára.

Az egyetemi hallgatók egy 5000 méter magas hegy tetején építenék fel a tornyot, amely így összesen 20 kilométeres magasságig nyúlna az égbe.

„Ilyen magasságban még van gravitáció, azonban a látvány már olyan, mint amit az űrhajósok is látnak” – tette hozzá Quine. „Az ég már nem kék, hanem fekete ilyen magasságon. A végső tervek szerint a felfújható toronnyal akár 200 kilométeres magasságot is el lehetne érni.”

A felfújható torony modellje a York University
lépcsőházában - nincs szükség további kutatásokra
Az építményre erősített kommunikációs eszközök segítségével egy újfajta, vezeték nélküli hálózatot is ki lehetne alakítani, amely hatékonyan tudna együttműködni a Föld bizonyos pontjai felett elhelyezkedő, úgynevezett geostacionárius műholdakkal.

A hallgatók számításai szerint egy ilyen torony 30 százalékkal csökkentené a műholdak fellövésének költségeit, ugyanis alkalmazásával egy teljes rakétafázist ki lehetne váltani.

A York University egyik lépcsőházában már fel is építették a torony 1:2000 méretarányú modelljét. A felfújható szerkezet komoly ellenfele lehet az úgynevezett űrlifteknek, amelyek lényege, hogy egy geostacionárius műholdhoz hasonló űrbéli állomást a Föld egy bizonyos pontján „lehorgonyoznák”, s ezen a kábelen jutnának fel a kozmoszba, egy lifthez hasonló kabin segítségével. Ez utóbbi legnagyobb hátránya, hogy a szóban forgó kötelet egy egyelőre még fejlesztés alatt álló anyagból kéne készíteni, míg a felfújható torony alapanyagait már most meg lehet vásárolni kereskedelmi forgalomban.

„Egy ilyen torony sokkal könnyebben kivitelezhető lenne, mint egy űrlift” – nyilatkozta J. Storrs Hall kutató, aki évekkel ezelőtt már felvázolta egy hasonló szerkezet tervét.

„Ez egy fejlesztési projekt, amelyhez nincs szükség további kutatásokra” – szögezte le Quine. „Ha akarjuk, 2020 előtt elkészülhetünk vele.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Japán is beszáll az űrlift-versenybe

Újabb lépéssel került közelebb egy sci-fi könyvekből ismert ötlet a valósághoz. Az Arthur C. Clarke által is elhíresített űrlifttel már több mint negyven éve bajlódnak a kutatók, a JSEA japán űrlift-intézmény viszont már építési büdzsét is emleget, novemberben pedig nemzetközi konferenciát szervez, ahol tervezési és építési határidőkről is szó eshet.

hvg.hu Tech

Űrlift: sci-fi,vagy valóság?

A Columbia katasztrófája kapcsán felerősödtek azok a hangok, amelyek az öregedő űrsikló-flotta utódját keresik. Többféle változat szóba jött, a legbizarrabb azonban kétségtelenül egy a földfelszíntől a Föld légkörének széléig tartó felvonópálya kiépítését tűzte ki célul. Bármilyen elrugaszkodottnak tűnik is az ötlet, megvalósulására jóval nagyobb az esély, mint első hallásra tűnne.