szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy törökországi ásatás során négyezer éves emberi csontvázakra bukkantak régészek, amelyek közül néhányban agymaradványok is voltak. A négy ember közül kettő valószínűleg gyermek volt.

Az agyak feltehetően egy tűzeset során szenesedtek meg, ily módon tartósítva a maradványokat - magyarázta Nejat Bilgen, a Dumlupinar Egyetem régészeti tanszékének vezetője.

Több éve folynak ásatások a török Kütahya város melletti Seyitömer-völgy halomsírjában. Bilgen szerint ritkán kerül elő emberi agy az ásatások során. Kollégáival úgy vélik, hogy i. e. 1800 körül a bronzkorban földrengés történhetett itt. Tavaly ugyanis szétesett és elégett tetőgerendákat találtak. A domb körül mindenütt elégett rétegekre leltek. Az elégett csontvázak, amelyeket egy kamrában találtak most, valószínűleg olyan emberektől származnak, akiknek nem sikerült időben kijutniuk - írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása.

A halom alatt állítólag tizenötmillió tonna szén hever, amelyet a terület tulajdonosa, a Seyitömer lignitvállalat ki akar bányászni. Ezért a régészeti kincsek megmentéséért 2006-ban egy ötéves kutatási projekt indult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Hogyan töltsük újra az agyunkat?

A közhiedelemmel ellentétben van lehetőségünk arra, hogy regeneráljuk agysejtjeinket - írja a Daily Galaxy. Az oldal összeállításából megtudhatjuk, miben segíthet a böjtölés, az acetil-l-karnitin, a jókedvből elkövetett sport vagy éppen a rozmaring.

MTI Plázs

Szike nélkül műtöttek agyat

A zürichi egyetem gyermekklinikáján a világon először műtötték meg páciensek agyát nagyenergiájú ultrahanggal. Ez a mindennemű behatolást nélkülöző (nem invazív) operációs eljárás új távlatokat nyit az idegsebészet előtt - közölte az egyetem.

hvg.hu Tech

Robotvégtagokhoz is alkalmazkodik agyunk, bizonyították francia tudósok

Agyunk alkalmazkodik mindazon tárgyakhoz, amiket kezünkbe veszünk, legyen az fogkefe, kalapács, fegyver, és úgy érzékeli, mintha a tárgyak testünk részei lennének. Egy francia tanulmány szerint agyunk másképpen méri karunk hosszát azután, hogy eszközt használtunk, mindez pedig művégtagok esetén is megfigyelhető - írja a New Scientist.

hvg.hu Tech

Saját agyukat támadják meg az alvászavarban szenvedők

Bizonyítékot találtak a Stanford Egyetem tudósai arra, hogy kapcsolat van a narkolepszia és az immunrendszer között, adta hírül a Science News. Az Emmanuel Mignot alváskutató által vezetett csoport a Nature Genetics szaklapban számolt be új felfedezésükről.

MTI Tech

„Áramszünetet” okoznak az agyhullámaink alvás közben

"Agyi áramszünetet" hoz létre az úgynevezett lassú hullámú alvás egyik legnagyobb amplitúdójú elektroenkefalográfiai (EEG) hulláma, a K-complexum (KC) - derítették ki magyar idegtudósok, akik kutatásaikról a Science című tudományos folyóiratban számoltak be.

MTI Tech

Egy apró fehérje miatt pusztulnak agysejtjeink

Egy kisméretű fehérje hibáztatható azért, hogy a gyógyíthatatlan Huntington-kórban szenvedő páciensek agysejtjei elpusztulnak - közölték amerikai kutatók a Science tudományos magazin pénteken megjelent számában.

MTI Plázs

Az agyat is csúcsteljesítményre sarkallja az EPO

Az erythropoietin (EPO) nevű doppingszer nem csupán az izmokat tüzeli fel, hanem az agyat is, legalább is egerek esetében - fedezte fel a göttingeni Max Planck Kísérleti Orvostudományi Intézet (Németország) Hannelore Ehrenreich professzor által vezetett csapata.

MTI Plázs

Zsírsejtekkel gyógyítanák az agykárosodást

Baleset okozta agykárosodás kezelésére új reményt kínál az a technika, amely lehetővé teszi, hogy a sérült agysejteket a beteg saját zsírszövetéből származó őssejtekkel pótolják.