szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különleges, csőszerű felhőket fotóztak Ausztrália felett. Bár a szakemberek nem tudják pontosan, hogy mitől alakulnak ki ezek a képződmények, annyi biztos, hogy a szigetország egyes részein minden tavasszal megjelennek.

A Morning Glory néven is ismert felhők akár 1000 kilométer hosszúságban elnyúlva kígyózhatnak a táj felett, jellemzően 2-2,5 kilométeres magasságban.

A hosszú, hengeres felhők a feltételezések szerint akkor képződnek, amikor a nedves, hűlő levegő olyan légréteggel találkozik, ahol – a megszokottól eltérően – a magassággal együtt emelkedik a hőmérséklet. Az akár 60 km/h sebességgel mozgó felhőket körülvevő levegő veszélyes turbulenciákat okozhat a közelben lévő repülőgépek számára, ez azonban nem tántorítja el azokat a vakmerő pilótákat, akik évről-évre megpróbálják követni a táj felett kígyózó különös égi jelenséget.

Akár ezer kilométer hosszúságban is elnyúlhatnak a hengeres felhők
© NASA
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A felhős napokat is a Napnak köszönhetjük

A Nap mágneses tevékenysége szabta meg az elmúlt évszázadban, hogy mikor esett az eső Ausztráliában. A törvényszerűség olyan erős, hogy figyelembe vételével a meteorológusok lényegesen javíthatják az időjárási előrejelzések pontosságát.

hvg.hu Tech

Titokzatos rózsaszín felhő lebegett London felett

A brit főváros lakói különös jelenségre lettek figyelmesek múlt hét csütörtökön. Az égbolton ugyanis egy jól látható, élénk-rózsaszín felhő jelent meg, amelyet jó pár percig lehetett látni a londoni háztetők felett.