szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint 60 ingyen számítógéphez és szoftverekhez jut Magyarország leghátrányosabb helyzetű térségében két település oktatási intézménye és azok tanulói. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a Microsoft Magyarország összefogásával a szendrői általános iskola és a sajókazai gimnázium hátrányos helyzetű tanulói használhatják ezek után azokat a számítógépeket, melyek a nem szokványos összefogás eredményeképpen iskoláikba érkeznek.

Az akció egyben felhívás is más intézmények és vállalkozások számára, melyek a lecserélt, de még teljes értékűen használható eszközeikkel támogatni tudják a társadalmi felzárkóztatást. Ugyan nem példa nélkül álló, de még nem is szokványos támogatási forma a költségvetési és az üzleti szféra ilyen összefogása. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 65 lecserélt, de használható számítógépét két, hátrányos helyzetű területen működő oktatási intézménynek adományozta. Az akcióhoz a Microsoft Magyarország ingyenes szoftverlicenszek adományozásával társult, így az oktatási-tanulási tevékenységekhez, az internet eléréshez teljes mértékben alkalmas konfigurációk és monitorok átadására kerülhetett sor a mai napon. Nem mellékes szempont, hogy az átadott PC-k az ECDL vizsgákra való felkészülésre is alkalmasak, így a digitális írástudás elterjesztésének fontos kellékei lesznek.

Az uniós forrásból finanszírozott projektek menedzselése közben az NFÜ számára nyilvánvalóvá vált, hogy csupán a közösségi források nem elégségesek a társadalmi bajok orvoslására. Ezért kidolgoztak egy speciális felzárkóztató csomagot a leghátrányosabb helyzetű (LHH) kistérségek számára, melyhez csaknem 100 milliárd forintnyi uniós forrást biztosítanak. Még e mellett is szükség van azonban minden olyan segítségre, mely a társadalmi felzárkóztatást segíti. Az adományozáskor ezért esett a választás a szendrői és a sajókazai intézményekre, melyek támogatása a Microsoft Társ a Tanulásban Programjához is kapcsolódik.

Az 581 tanuló oktatását-nevelését végző szendrői Általános Iskola a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Edelény környékén, az ország egyik leghátrányosabb helyzetű kistérségében működik a város egyetlen általános iskolájaként. Az iskola önkormányzati fenntartású intézmény. Az iskola tanulóinak többsége hátrányos szociális körülmények között él, nagycsaládból érkezik. Ezért az intézmény nagy súlyt helyez a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatására, tehetséggondozására és a továbbtanulásra való felkészítésére. Szendrőn a lakosság 66 százaléka alacsonyan képzett, ezért óriási a munkanélküliség és az ebből fakadó mélyszegénység. A kisvárosban lakó gyerekek esélyét a közoktatás színvonalának javítása, a középfokú szakképzésbe való beiskolázás növeli.

Sajókaza lakói közül mintegy 1000 fő él azon a telepen, ahol a 240 hátrányos helyzetű diákkal foglalkozó Dr. Ámbedkar Gimnázium által fenntartott információs ház működik. Az intézmény tehát olyan észak-magyarországi közösségeket szolgál ki, ahol az érettségizettek aránya jelenleg 1 százalék alatt van. Az iskola érettségit és versenyképes szakmát kínál a diákoknak úgy, hogy fiatalokat és felnőtteket (nappalin és estin) együttesen tanít, mert ha egy családból többen is tanulnak, nagyobb az esély a sikerre. Ezek a fiatalok nem engedhetik meg maguknak, hogy saját számítógépet vásárolhassanak vagy azt használva a világháló tudásanyagával találkozzanak.  Az ingyenesen átadott számítógépek és szoftverek egy olyan információs pontban kerülnek, ahol nem csak az iskola tanulói, de a telep és a kisváros lakói is használhatják, hozzáférve ezzel a web szolgáltatásaihoz és információihoz.

„Más intézményeket és cégeket kívánunk ösztönözni arra, hogy saját eszközeikkel járuljanak hozzá a fiatalok oktatásának javításához” – mutatott rá Merényi Ádám, a Microsoft Magyarország oktatási programmenedzsere az átadáskor a sajókazai tanévnyitón. A cég Társ a Tanulásban Programának fő feladata a közoktatásban tevékenykedő tanárok és diákok fejlődéséhez szükséges eszközök és tananyagok biztosítása; a digitális írástudás és az informatika által támogatott oktatás elterjesztése. Magyarországon a Társ a Tanulásban program keretében az első 6 év alatt több mint 200 millió forintot költött a Microsoft az oktatás támogatására, ami kulcsfontosságú szerepet játszott abban, hogy csökkenjen az olyan diákok száma, akik nem részesülnek technológiai jártasságot adó képzésben. A Társ a Tanulásban a Microsoft Korlátlan Lehetőségek programjának része, amely hosszú távú, globális üzleti és felelős állampolgári elkötelezettséget jelent; célja, hogy releváns, hozzáférhető és megfizethető technológiát jutasson el a világ hátrányos helyzetű lakói számára. A Korlátlan Lehetőségek programon keresztül törekszik a Microsoft, hogy hozzásegítse az embereket ahhoz, hogy a hozzáférhető, megfizethető és releváns információs és kommunikációs technológiák előnyeit élvezhessék. A vállalat különös hangsúlyt helyez a közösségek jövőjét jelentő fiatalokra, így a program keretében három egymással összefüggő területre koncentrál: az oktatás átalakítása, a helyi innováció serkentése és a munkalehetőségek elősegítése terén.”

„Nem mondunk le senkiről – ez annak a felzárkóztató programnak a mottója, mellyel a 33 magyarországi, leghátrányosabb helyzetű kistérség felzárkóztatását céloztuk meg” – mondta el Oravecz Péter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szóvivője a tanévnyitón. – „Örülünk, ha nem csak a közösségi forrásból származó milliárdok elosztásával, de saját szerény lehetőségeinkkel is hozzá tudunk járulni – hacsak egy vagy két –  hátrányos helyzetű térség és diákjaik támogatásához. Ajánlom ezt az akciót minden döntéshozó figyelmébe. Legyen bármilyen más olyan eszközük, amit nélkülözni tudnak, adják a nélkülöző közösségeknek, mert ez a gesztus az olyannyira hiányzó társadalmi bizalmat fogja erősíteni. Lehet, hogy az ország egésze számára a mi ajándékunk ma csupán egy gesztus, de biztos vagyok benne, hogy ennek nyomán másokban is feltámad az adományozó kedv.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Milyen képességeinket fejlesztik a számítógépes játékok?

A modern technikáért rajongó felhasználók 84 százaléka úgy véli, a számítógépes játékok sok tekintetben hozzájárultak ahhoz, hogy jelentősen fejlődjenek a mindennapjaik során használt képességeik - derült ki az AREA internetes közösség felmérésből.

hvg.hu Tech

Melyek a legveszélyesebb számítógépes kiegészítők?

A túlzásba vitt számítógépes vagy konzolos játék ártalmas az egészségre és a jellemre. Ez nem újdonság. De vannak olyan kiegészítők, amelyekkel fizikai sérüléseket is tudunk okozni? A Techline utánajárt.