szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?

Időközben már a második változat is elkészült belőle, de a lényeg mit sem...

Időközben már a második változat is elkészült belőle, de a lényeg mit sem változott. A netbookok és a hagyományos notebookok közé beékelődve, a MacBook Air továbbra is az egyik legjobb útitárs lehet a sokat utazóknak. A megjelenésére nem lehet panasz: tökéletesen vékony, a legvastagabb részén sem éri el a 2 centit.  A 13”-os kijelző miatt közepesen nagynak mondható. Tökéletesen látható minden a képernyőn, a felbontás (1280x800 pixel) is elegendő a programok többségének, viszont a gép mérete visszafogott maradt (32,5x22,7 cm). 

Hölgyek számára az egyik legfontosabb tényező a súly, nos, a MacBook Air mindössze 1,36 kg. Mondhatjuk, hogy kategóriájában pehelykönnyűnek számít. Ezek után azt gondolhatnánk, hogy egy ekkora alumínium házba nem tudtak „erőművet” belegyömöszölni, ám ez tévedés. A 2,13 GHz-es processzor, a 2 Gbájt RAM és az nVidia 9400M videovezérlő bőségesen elegendő még játékokhoz is. Természetesen nem fut rajta teljes pompájában egy Call of Duty 4, de közepesre vett beállításokkal könnyedén viszi akár ezt is (bocsánat, nem túl nőies példa, de ez a játék volt kéznél a teszthez :)). De persze számos női szíveket megdobogtató játék is pillanatok alatt letölthető rá.  A lényeg: ezzel a belsővel a gép valóban megfelelő hátteret ad a családi videók megvágásához, a fotók rendezgetéséhez, internetezéshez, HD videók nézéséhez, zenehallgatáshoz, irodai szoftverek futtatásához stb. Mindenhez, ami egy átlagos felhasználó esetében szóba jöhet, akarjon akár dolgozni, akár szórakozni. A billentyűzet nagyon kényelmes, a billentyűk közötti hely viszonylag nagy a notebookok többségénél megszokotthoz képest, ráadásul laposabb is (minthogy személyes tapasztalatom erről nincs, tesztnek vetettem alá környezetemben élőket, és ez alapján állíthatom, hogy műkörömmel is kényelmesen használható). A MacBook Air „tapipadja” is nagyon kényelmes (a MacBook sorozathoz képest amúgy is minden más általam eddig látott notebook megoldása egy vicc volt). Használhatunk vele többujjas gesztusokat is (három ujjal balra simogatva vissza gomb, négy ujjal lefelé Exposé, nagyíthatunk képeket két ujjunk ellentétes irányba forgatásával stb.). Emitt egy videó róla szemléltetés végett. Adott tehát egy kényelmes és „csinos” notebook, amely még 1,5 kiló sincs. Hol hibádzik a képlet?


Nem minden földi jó
A vékony dizájn és a kis súly oltárán azért több dolgot is fel kellett áldoznia az Apple-nek. A legszembetűnőbb ezek közül a DVD meghajtó hiánya, amelyből így legfeljebb külső, USB-s változatot használhatunk (ami persze nem jár a géphez). Van azonban szoftveres megoldás is: a wifi kapcsolaton keresztül a MacBook Air képes más Macek vagy PC-k DVD meghajtóját elérni és használni (Macen ez egyetlen opció bekapcsolását jelenti, a windowsos gépekre pedig telepíteni kell egy apró programot hozzá). Programok telepítéséhez vagy egy lemezről fájlok megnyitásához ez is tökéletes megoldás, sőt akár DVD filmeket is nézhetünk ezzel a módszerrel (igaz, nem a rendszer saját DVD-lejátszó programjával, hanem mondjuk a VLC Media Playerrel). Az olcsó USB memóriák korában a DVD meghajtó hiánya talán még nem is lenne akkora érvágás, ám a MacBook Airnél éppen az USB portok száma a másik szűk keresztmetszet. Az aktuális modellben mindössze egyetlen USB portot találunk a jobb oldalon lenyitható kis ajtó mögé rejtve. Ez nem valami sok, ha netán mobil internetet használunk, nehézkes mellé dugni még mondjuk egy USB-s memóriakulcsot, hogy azon is elérjünk valamit. Elosztókat pedig nem cipel szívesen az ember, ha már megvette a világ legvékonyabb notebookját.  Persze netezhetünk wifin keresztül is, ha éppen van a közelben elérhető.

A sok hiányosság mellett azért vannak extra lehetőségek is. Van például beépített webamera (iSight), amelyet a Photo Booth programmal fényképezésre vagy videózásra is használhatunk, látványos real-time effekteket használva. A 120 GB-os, lassúcska (4200 RPM-es) merevlemez helyett kérhetjük a gépet 128 GB-os, gyors SSD meghajtóval is (nem kis felárért).  A csatlakozók hiányát némileg ellensúlyozhatja a beépített Bluetooth, hiszen így megfelelő külső billentyűzetet, egeret stb. is könnyedén tudunk használni vele. 


A rendszerről
A MacBook Air természetesen az Apple operációs rendszerével, az OS X-szel érkezik, miután hazavittük, nincs más dolgunk, mint felnyitni, bekapcsolni és használni. A Macekkel kapcsolatban itthon számos tévhit kapott már szárnyra, itt mindenki megtudhatja, mi igaz ezekből. Röviden: egy megbízható, gyors és rendkívül kényelmes rendszerről van szó. Használatát bárki gyorsan megszokja, aki már ült windowsos gép előtt, és megelőlegezem, hogy jobban is fogja szeretni. Ráadásuk az előre telepített rendszer még nem minden, kapunk remek képkatalógus szoftvert, videovágót, egyszerűen, programozás nélkül használható webszerkesztőt, zeneszerkesztőt és még megannyi más extra szoftvert a géphez. Nincs velük más dogunk, csak használni őket... A szoftverkínálat Macen is óriási, de ha valamiért mégis ragaszkodnánk a Windowshoz, az Airre feltehetjük második rendszernek azt is, vagy használhatjuk virtuális gépben  nélkülözhetetlen windowsos alkalmazásainkat.  

Drágaságom... 
Így emlegetheti majd az, aki megvette. Bruttó 427 ezer forinttól vihetjük haza (ez persze akár 520 ezer is, attól függően, milyen változatot kérünk ). Nem éppen az olcsó kategória, és tekintve, a csatlakozási lehetőségek limitáltságát, a ma már kicsinek számító háttértárat és a DVD meghajtó hiányát, nem is mindenkinek éri meg ez a befektetés. Ha viszont valaki hajlandó együtt élni ezekkel a hiányosságokkal (számtalan esetben könnyedén meglehetünk nélkülük), valószínűleg kárpótolni fogja a kényelem, amit a MacBook Air nyújt használat közben és persze szállításnál. Egy kifejezetten dizájnos, könnyű, halk és megbízható gépet kapunk a pénzünkért. Íme a tökéletes választás a hölgyeknek, sajnos kicsit „rosszárasítva”...

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!