szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fehér Ház űrszakértő-panelje tarthatatlannak ítélte a NASA jelenlegi költségvetését. Az ügynökség évi 18 milliárd dollárból gazdálkodik, ám még évi 3 milliárd dollárra van szüksége a zavartalan működéshez. A Holdra nincs értelme menni, a Marsra inkább, véli a panel.

A NASA követelései tarthatatlan pályán mozognak, az ügynökségnek sokkal "flexibilisebb úton kéne haladnia", olvasható az űrszakértőkből álló panel 12 oldalas jelentésben. A már régóta problémákkal küszködő ügynökség úgy tudná csökkenteni költségvetését, hogy 2010-től nem küldi küldetésekre űrsiklóit, 2015-től pedig befejezi munkálatait a Nemzetközi Űrállomáson.

A 12 oldalas véleményt szeptemberben hosszabb jelentés is követi. A véleményezés jelenlegi változata arra is kéri az ügynökséget, hogy készítsen listát az űrprogramban résztvevő többi országról, akikkel a NASA költségeit csökkentendő kooperálhatna, valamint kérdésként vetette fel azt, hogy mi történik majd a feleslegesnek ítélt amerikai űrsiklókkal.

A Reuters hírügynökség értesülései szerint a NASA 40 milliárd dolláros költségvetéséből már 7,7 milliárd dollárt új rakétájának elkészítésére fordított.

A jelentés arra is kitér, hogy a NASA a Hold helyett a Marsot is megcélozhatná. Leroy Chiao ex-űrhajós, a tízszemélyes panel egyik tagja úgy vélekedik, a Marsot nem végcélnak kellene tekintenünk, hanem csak célnak, már csak azért is, mert még dátumot sem tűztünk ki a meghódítására. Azzal azonban mind a NASA, mind pedig a panel egyetért, hogy az ISS Nemzetközi Űrállomás fedélzetén orvosi procedúrákat és életfenntartó felszereléseket, valamint a Mars-küldetésekhez használandó meghajtórendszereket kellene tesztelni.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!