szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Derren Brown bűvész élő adásban jósolta meg, hogy melyek lesznek a brit lottó nyerőszámai. Az illuzionista saját bevallása szerint egy véletlenszerűen válogatott önkéntescsoport kollektív tudatalattiját hívta segítségül. Mások szerint összetett, technológiai trükkről van szó, s erre bizonyítékokat is szolgáltatnak a videomegosztók segítségével.

A hivatalos magyarázat szerint egy 23 önkéntesből álló csoport „kollektív tudatalattijával” segítette a mágust, hogy kitalálják a számokat. A résztvevőknek becsukott szemmel az úgynevezett „automatikus írás” módszerét alkalmazva kellett öt számot felírniuk egy papírra. Brown az eredményeket átlagolta, s így jött ki a végleges „jóslat”.

A technikai magyarázat ennél jóval bonyolultabb. Az eredeti közvetítést figyelve azt láthatjuk, hogy Brown egyedül van egy óriási stúdióban, ahol rajta kívül két operatőr tartózkodik. A felvételt végignézve megfigyelhetjük, hogy a távoli kamera képe csupán egyszer bukkan fel, akkor is csak azért, hogy látszódjon: Brown mellett egy kézikamerát működtető operatőr áll, akinek a „szemszögéből” kísérhetjük figyelemmel a jóslat bekövetkezését. A YouTube-ra videókat feltöltő felhasználók valójában egy mozgásvezérelt kamerát és egy vizuális trükköt gyanítanak megoldásként.

A Brownt, a tévét és a lottógolyókat vevő kamerát eszerint olyan rendszerrel szerelték fel, amellyel tetszőleges mozgássor rögzíthető – jelen esetben a kamera enyhe rázkódása, amitől az az érzetünk támad, hogy egy mozgó operatőr vállán lévő kamera felvételét látjuk. A mágus a rövid felvezetőt követően a kép jobb oldalára áll, és nem is mozdul el onnan egészen a végéig. Erre azért van szükség, mert amit a bal oldalon látunk, az valójában a golyókat tartalmazó állvány korábban rögzített felvétele, amivel az élő adás alatt kitakarják a labdákat. Ehhez van szükség a kamera enyhe rázkódására, ezzel ugyanis észrevétlenül „bekapcsolhatják” ezt a takarást – ez a pillanat egyébként akkor következik be, amikor a rázkódás egy-két másodpercre megszűnik, amit a bűvész heves gesztikulációval és hadarással igekszik leplezni. Az illúziót a lágy, árnyékmentes világítás teszi tökéletessé, ami elejét veszi, hogy bármi kilógjon a takarásból.

Amikor a lottószámokat elkezdik kihúzni, a közelben álló asszisztens sorba rendezi az érkező számokat, majd kicseréli őket az állványon látható – egyelőre megfordított – golyókkal. Ez kulcsfontosságú része a „varázslatnak”, a segédnek ugyanis mindezt óriási csendben kell csinálnia, s nem szabad elmozdítania a pulpitust sem, hogy a takarás kikapcsolása után az ugyanazon a helyen álljon, mint korábban. A segéd ténykedése helyett a gyanútlan nézők persze a képernyő bal oldalán a korábban felvett állapotot látják, míg Brown a jobb oldalon folyamatosan kommentálja az eseményeket.

A harmadik videón 5.45-nél a kamera rázkódása megint alábbhagy, ekkor kapcsolják ki a takarást, s a nézők immár az odakészített, a lottósorsolás eredményével egyező golyókat látják. A bűvésznek ezután már nincs más dolga, mint megfordítani az állványt és learatni a babérokat.

Az egyik szemfüles YouTube-felhasználó egyébként észrevette, hogy az asszisztens nem végzett tökéletes munkát, a bal szélső golyó ugyanis egy picit más pozícióban van, mint a műsor kezdetekor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Shake

5 ember, akiket tönkretettek a lottómilliók

A világ egyik legnagyobb nyereményét, 148 millió eurót nyert az a játékos, aki nemrég egy toszkán bárban vásárolta meg lottószelvényét. Európát hónapok óta lázban tartotta az egyre csak halmozódó összeg, de a nyertes talán nem is olyan szerencsés, mint gondolnánk.