szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A stressz, a rohanás, a lazítás hiánya gyakran nyugtalan alváshoz, álmatlansághoz vezet, aminek hosszú távon az...

A stressz, a rohanás, a lazítás hiánya gyakran nyugtalan alváshoz, álmatlansághoz vezet, aminek hosszú távon az egészségünk látja kárát. Oldalunkon mutattunk már érdekes hardver-/szoftveregyütteseket, amelyek értékelik alvásunk minőségét, most viszont hasonló célú, viszont online szolgáltatásokat mutatunk.
Sajnos nincsenek tökéletes dolgok, ami jelen esetben azt jelenti, hogy ezek az oldalak angol nyelvűek, azonban annak, aki kicsit is ért angolul, nem lesz különösebb gondja velük.
Kezdjük talán az egyszerűbbel, a még bétafázisban lévő YawnLog-gal! Az oldal használatához rövid regisztrációra van szükség, ami egy rövid kis kérdőív kitöltését jelenti, benne a felhasználónevünkkel, egy jelszóval, az irányítószámunkkal, a Twitter azonosítónkkal stb. Bejelentkezés után a Sleep oldalra kerülünk, s rögtön egy diagramot is látunk egy piros vonallal, amely a napi 8 órányi alvást szimbolizálja. Ezek után nap mint nap megadhatjuk, hogy hány órát sikerült aludnunk, s ezt grafikusan rögzíti a rendszer. A grafikont egyébként megoszthatjuk a nagyvilággal, és mások grafikonjait is nyomon követhetjük.

Béta fázis, kevés szolgáltatás

S hogy mire jó mindez? Például arra, hogy látványos formában kövessük nyomon, hogyan alakultak az éjszakáink, és ebből tudjunk következtetéseket levonni az esetleges napi problémákkal kapcsolatban. Sajnos az oldal tanácsokat nem ad, így, ha alvásunk nem volna kielégítő, más módszert kell keresnünk, hogy orvosoljuk. Nagy hibája még az oldalnak, hogy nem kér adatokat arról, mennyit ettünk, ittunk lefekvés előtt, holott ennek is nagy hatása lehet alvásunkra. Az oldal fejlesztői egyébként azt ígérik, hogy további ügyes „ficsöröket" építenek be (többek között mobiltelefonos alkalmazásokat) a közeljövőben.

Jóval ígéretesebbnek tűnik az iSleepDiary.com szolgáltatása. Itt is egy rövid (az előzőnél rövidebb) regisztrációval kell kezdenünk, majd a főoldalra lépve, válaszolhatunk is néhány, az alvásunkkal kapcsolatos kérdésre. Itt jön jól egy kis nyelvtudás, mivel a kérdések angolul vannak. A válaszok egyébként számok, amelyeket egy tízes skálából kell kiválasztanunk.

Így néz ki egy grafikon, az első éjszaka után

Néhány nap, azaz néhány válaszadás után érdemes megnéznünk, milyen grafikonokat készített a rendszer, ugyanis valamennyi kérdéshez külön diagram dukál. Sőt, saját magunk is kreálhatunk kérdéseket (ezeket akár magyarul is) és válaszolhatunk is rájuk, a rendszer ugyancsak diagramba foglalja az eredményt.
Az iSleepDiary nagy előnye, hogy elmenti diagramjainkat, amelyek így bármikor előhívhatók, kinyomtathatók, hatékony segítséget adva ezzel akár egy orvosnak, akár csak saját magunknak, hogy kiderítsük, miért is nem alszunk olyan jól, mint ahogy lehetne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!