szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A keresőóriás olyan szoftvert fejlesztene, amelynek segítségével hatékonyabbá válhat a hibridautók feltöltése. Ezzel jelentős mértékben enyhülhet az elektromos hálózat terhelése.

A Yahoo! News értesülései szerint a Google először 2007-ben jelentette be, hogy kísérletekbe kezd két átalakított hibridautóval – egy Toyota Priusszal és egy Ford Escape-pel –, amelyek főként elektromossággal üzemelnek.

„Egyelőre még az alapokat fektetjük le” – magyarázta Dan Reicher, a Google klímaváltozással és energiával kapcsolatos kezdeményezéseivel foglalkozó csoportjának vezetője. „Egyelőre az elektromos autók intelligens feltöltésén dolgozunk, s feltérképezzük, hogy milyen módon lehet nagy számú ilyen járművet integrálni az elektromos hálózatba. Dolgoztunk már a szoftveren is, ugyanis muszáj megtalálnunk a megfelelő megoldást egy hatékony töltési infrastruktúra kezelésére.”

A Google szakemberei olyan kísérleti technológiákat tesztelnek, mint például annak megoldása, hogy a parkolóban álló autók maguk is tápláljanak energiát az elektromos hálózatba, aminek köszönhetően csökkenne a rendszert érő terhelés a csúcsidőszakokban.


Reicher egy szakmai konferencián nyilatkozva elmondta, a hálózatra csatlakoztatható hibridek remek lehetőséget jelentenek az energiatárolási módszerek fejlesztésére. Emellett kulcsfontosságúnak nevezte annak felmérését, hogy milyen hatással lehet az elektromos hálózatra, ha a jövőben az elektromos és hibridautók tulajdonosainak milliói csatlakoznak egyszerre a rendszerhez, hogy feltöltsék járművüket.

„Alaposan fel kell mérnünk a lehetséges hatásokat” – szögezte le a szakember. „Képzeljük el például, hogy egy forró júliusi napon ötmillió kaliforniai lakos hazaér a légkondicionált otthonába. Nekik például biztos, hogy nem szabad egyszerre rádugniuk az autókat a hálózatra.”

Reicher egy olyan üzleti modellt lát megvalósíthatónak, amelynek keretében a csúcsidőszakokban a villanyautók töltését automatikusan leállítaná a szoftver. Azok az autótulajdonosok, akik belépnének ebbe a felhasználási rendszerbe, kedvezményeket kaphatnának az áramszolgáltatóktól.

A Google a szoftverfejlesztés mellett egyéb zöld technológiákkal is foglalkozik, például olyan speciális tükrök kifejlesztésével, amelyek felhasználásával akár 25 százalékkal csökkenteni lehetne a napenergiával üzemelő erőművek építési költségeit, illetve olyan gázturbinákkal, amelyeket napenergia működtet a földgáz helyett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!