Jövő év októberében indul útnak Kína második űrszondája

2010 októberében Kína felküldi második űrszondáját, a Csang,o-2-t, amely száz kilométerrel közelebb fog keringeni a Holdhoz, és jobban felszerelt lesz - hangzott el egy nemzetközi konferencián Pekingben.

  • hvg.hu hvg.hu
Jövő év októberében indul útnak Kína második űrszondája
"A második holdszonda más jellegű hasznos terhet visz magával, mint elődje, és más oldalról közelíti meg a Holdat - tájékoztatott az első kínai holdszonda vezető tervezője, Je Pej-csien, hozzátéve, hogy e misszióval több és sokkal pontosabb tudományos adathoz szeretnének hozzájutni. Ennek érdekében magán az űrszondán is végeztek átalakításokat, továbbá felszerelését, műszereit korszerűsítették, kameráját jobbra cserélték - olvasható a China Daily pénteki beszámolójában.

"A Csang,o-3 önjáró szonda prototípusa is kész már, űrbe juttatására még 2013 előtt sor fog kerülni" - mondta Jang. Elhangzott, hogy már Holdra szállásának pontos helyét is kiválasztották, ez a Sinus Iridium (Szivárvány-öböl) lesz.

Az első - ember nélküli - kínai holdszondát 2007-ben küldték fel, majd 2008-ban a Sencsou-7-tel három kínai űrhajós hajtott végre űrutazást, egyikük űrsétát is tett. A korábban nyilvánosságra hozott - három szakaszra osztott - kínai űrprogram szerint még 2017 előtt egy újabb lépés lesz majd a Holdról származó minták begyűjtése, s azt követi - 2024 körül - a kínai űrhajós holdra szállása.

Kína a Szovjetunió és az Egyesült Államok után a világon a harmadik ország, amely saját fejlesztésű űreszközzel embert küldött a világűrbe. Az első kínai űrhajós, Jang Li-vej volt, a Sencsou-5 űrhajón utazott 2003-ban.

A kínai holdkutatás célja nyilvánvalóan többirányú. Túl a tudományos, nemzetgazdasági és nemzetvédelmi szempontokon, Kína bizonyítani szeretné, hogy magas technikai és technológiai háttérrel rendelkezik, korszerű rakéták előállítására, piacképes műholdak gyártására és felbocsátására képes.
Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.