szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három új típusú harci robot bevetésén dolgozik az izraeli haderő. Elsősorban szárazföldi alkalmazásra gondolnak, de akad egy új vízi járművük, amit eladtak már Szingapúrnak is. Az izraeli hadsereg minden bevetési egység mellé robotokat rendelne a jövőben, így a harci gépezet egyharmada tíz éven belül automatákból állhat majd.

Az izraeli és az amerikai hadsereg régóta együttműködik a harci robotok kifejlesztésében, az amerikaiak mégis le vannak maradva közel-keleti partnerükhöz képest - írja a Wall Street Journal (WSJ). Az izraeliek tudományos és technikai kapacitásai korlátozottabbak az amerikai hadseregénél, mégis, bizonyos területeken előrébb járnak, mint az USA haderői. Ilyen például a harci robotok fejlesztése és harctéri alkalmazása - írja a WSJ, Thomas Tate-re, az amerikai hadseregnél korábban alezredesként szolgált szakértőre hivatkozva, aki jelenleg az amerikai-izraeli fegyverzetfejlesztési együttműködést koordinálja.

Az izraeliek hatvan éve élnek olyan körülmények között, amilyenek közé az amerikaiak csak az elmúlt években kerültek Irakban és Afganisztánban. Vagyis gerillákkal, öngyilkos merénylőkkel és nem reguláris haderővel kell gyakran megmérkőzniük. Az emberveszteségek mérséklésére ezért az izraeliek jóval korábban vetettek be harci robotokat, mint más államok, ezért sok tekintetben, a taktikai és harcászati alkalmazásokban fejlettebb módszereket alkalmaznak az USA-nál is.

Az elsők az UAV-ok voltak

Egy izraeli robotrepülőgép, a Heron
© Wikipedia

Az első izraeli harci robotok a légi felderítésre használt UAV-ok (Unmanned Aerial Vehicle, pilóta nélküli légi járművek) voltak, aztán szárazföldi és vízi bevetésekre is kifejlesztettek robotgépeket. A szárazföldi robotokat folyamatosan fejlesztik az izraeliek. E gépek érzékelőkkel és fegyverekkel egyaránt fel vannak szerelve, és összeköttetésben állhatnak az UAV-okkal. A gerillákat így a levegőből azonosítani képes UAV-ok azonnal jelzést adhatnak a földi harcra kifejlesztett járműveknek.

Mindez a Wall Street Journal szerint etikai kérdéseket is felvet, hiszen így az UAV-ok által azonosított fegyveresek ellen "maguktól" is működésbe léphetnek a földi robotok (bár azért ezeket is többnyire emberek irányítják, csak nem a helyszínen), és ilyenkor tűzharc esetén sok civil is áldozatul eshet. A robotok ugyanis nem mérlegelnek, ha megtámadják őket vagy veszélyes célpontot észlelnek, komoly pusztítást végezhetnek. A civil áldozatok miatt viszont a politikai helyzet válhat később tarthatatlanná, emiatt már többször a valóságban is súlyos konfliktusok alakultak ki (és nemcsak izraeli, hanem amerikai oldalon való bevetésükkor is).  

Ma már egyébként nemcsak Izrael és az USA rendelkezik UAV-okkal, hanem még az olyan gerillaszervezetek is, mint a libanoni síita Hezbollah, amelyet Irán lát el fegyverekkel - jegyzi meg a WSJ. Négy ilyen UAV-ot be is vetettek Izrael ellen 2006-ban, a libanoni fegyveres konfliktus idején. Összesen egyébként a világ negyven országban vannak robotizált harci járművek.

UAV a román légierőnél: Shadow 600
© Wikipedia


Új szakasz

Izrael azonban most minőségileg új szakaszba lépteti a robotfejlesztést az amerikai lap szerint. "Minden egyes szárazföldi szakaszhoz, harctéri bevetési egységhez robotjárműveket próbálunk beosztani" - mondta a WSJ-nek Oren Berebbi alezredes, az izraeli hadsereg technológiai csoportfőnöke.

Az izraeli hadigépezet egyharmada 10-15 éven belül "pilóta nélküli" lesz - teszi ehhez hozzá Giora Katz, a Rafael Advanced Defense Systems Ltd. alelnöke. (A Rafael Izrael egyik legnagyobb hadiipari gyártóvállalata.)

Robotkorszak

"A robotkorszak felé haladunk" - magyarázta tovább Katz. Amikor 2003-ban az USA megtámadta Irakot, még csak néhány robotrepülőgépe volt az amerikai hadseregnek. Ma már 7000 ilyen gépük van, amihez 12 ezer járul még a szárazföldön.

2009 volt az első olyan év, amikor az USA-ban több "pilótát" képeztek ki robotrepülőgépek irányítására, mint vadászgépek és bombázók vezetésére.

Guardium USV
© Wikipedia

Visszatérve Izraelre, ott most a Guardium nevű földi robotjárművet (USV- Unmanned Security Vehicle) vetik be a libanoni és gáza-övezetbeli gerillákkal szemben. Ezek a vezető nélküli járművek őrjáratot teljesítenek az izraeli határvidékeken. Ezt az eszközt a G-nius Ltd. fejlesztette ki, és elsősorban optikai észlelő-megfigyelő berendezésekkel szerelték fel. Tíz hónapja már élesben is használják a Guardiumot az izraeliek. Szintén új fejlesztés a hatkerekű Rex robot, amely háromszáz kilónyi felszerelést képes hordozni, ezzel a gyalogság mozgását segíti annak előnyomulásakor (vagy éppen visszavonuláskor - tegyük hozzá a WSJ cikkéhez).   

A Rafael fejleszti azt a vízi harcjárművet, a Protector SV-t, amely az izraeli haditengerészet erőit védheti meg olyan öngyilkos merényletektől, amikor a palesztinok bombákkal megtöltött halászhajókat irányítottak 2002-ben a zsidó állam hadihajói felé. A szingapúri haditengerészetnek már el is adtak néhányat a Protectorból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!