szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két egyiptomi múmia, egy ember és egy macska maradványai azok az elszenesedettnek látszó csontok, amelyeket eddig Szent Johanna, vagyis Jeanne d'Arc ereklyéinek hittek. Mindezt egy frissen lezárult vizsgálat állapította meg. Az eredményeket a Forensic Science International folyóiratban publikálják a patológusokból, genetikusokból, radiológusokból, zoológusokból és régészekből álló kutatócsoport tagjai.


Jeanne d'Arc Franciaország egyik védőszentje is egyben, tehát nagy jelentősége van a hamisítás leleplezésének. Most kiderült ugyanis, hogy egy egyiptomi eredetű emberi borda és egy macska lábcsontja található abban a palackban, amely elvileg az ereklyéket tartalmazta. A tours-i érsek tehát hiába minősítette annak idején a franciaországi Chinonban őrzött csontokat ereklyének, valójában azok mumifikált emberi és állati maradványok, amelyek a Kr. e. 6-3. század tájékáról származnak.

Az angolok és a franciák között dúló százéves háborúban a franciák oldalán harcoló Szent Johannát máglyán égettették meg az angolok 1431-ben. Azután történt ez, hogy egy részben franciákból álló egyházi bíróság az angolok nyomására elítélte Jeanne d'Arcot eretnekség, illetve boszorkányság miatt. A most megvizsgált ereklyék jóval később, 1867-ben bukkantak fel egy patikában, ezzel a felirattal: „Maradványok, amelyeket Jeanne d'Arc, az Orléans-i Szűz halotti máglyája alatt találtak”. 

Most különböző technikákkal, DNS-elemzéssel, mikroszkopikus vizsgálatokkal, vegyelemzéssel és C14-es szénizotópos kormeghatározással igyekeztek fényt deríteni a kutatók a csontok eredetére.

Egy híres kutató korábban már vizsgálódott

Néhány éve, 2006-ban, Philippe Charlier, a garches-i Raymond Poincaré Kórház törvényszéki orvosa, neves kutató már megvizsgálta a palack tartalmát (a vizsgálat kezdetéről a hvg.hu is beszámolt). Charlier volt az a tudós, aki előzőleg fényt derített arra, hogyan halt meg VII. Károly francia király szeretője, Agnes Sorel (1422-1450). Bizonyítékot talált arra, hogy a nő higanymérgezésben halt meg, de az nem derült ki, hogy véletlen volt-e, vagy megmérgezték.

2006-ban a francia kutató kiderítette, hogy egy emberi borda és egy macska csontja van a palackban. Charlier azt hitte, hogy a macskát az ördögöt jelképezve dobták a máglyára, ezzel is hangsúlyozva Johanna boszorkányságát. Az emberi csontot Charlier szerint fekete bevonat borította, és találtak faszéntöredékeket és egy barnás színű textildarabot is. A macska csontját ugyanaz a bevonat övezte. 

A szénizotópos kormeghatározás azonban most fényt derített arra, hogy a leletek jóval korábban keletkeztek, mint ahogyan Johannát megégették a máglyán. A textildarab egy múmialepel maradványa lehet a mostani kutatás szerint, a csontokon látható bevonat pedig olyan anyag, amihez hasonló a múmiák bebalzsamozásakor használtak a régi egyiptomiak.

Bitumen, gipsz és gyanta a bevonatban

A sötét bevonat ugyanis bitumen, fenyőből és más fákból készített gyanta, gipsz és más vegyszerek keverékéből állt. A fenyőgyantára pollenmaradványok utaltak, ezt a gyantafélét különösen gyakran használták Egyiptomban. Az egyiptomi múmiák egyébként a középkorban orvosok számára "alapanyagként", gyógyszerek összetevőiként szolgáltak, így nem kizárt, hogy a XIX. században egy ilyen múmia maradványát használta fel valaki, hogy megtévessze a hívőket és a katolikus egyházat.

Mint arról a hvg.hu 2006-ban beszámolt, Jeanne d'Arcot 1909-ban boldoggá, 1920-ben pedig szentté avatták. Egy legenda szerint hamvait a Szajnába szórták, szíve azonban csodával határos módon épségben fennmaradt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!