szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A maradvány a középső jura időszakból származik, és egy eddig ismeretlen póknemzetség tagja. A kövületen még az állat apró szőrei is kivehetők.

Az ősi ízeltlábú leszármazottai ma már csak egy igen korlátolt területen, az Egyesült Államok délnyugati részén, Mexikóban és a Karib-térségben élnek. Nagymértékben hasonlítanak a kövületre, ami azt jelenti, hogy az előd az evolúció során csak csekély mértékben változott - írta Paul Selden, az amerikai Kansas Egyetem kutatója és Diying Huang, a kínai tudományos akadémia paleontológusa a német Naturwissenschaften című folyóiratban.

A Belső-Mongólia vulkáni tufakőzetéből előkerült lelet legalább 120 millió évvel idősebb a Plectreuridae pókcsalád eddigi legrégebbi kövületeinél. A megkerülés helye valószínűsíti, hogy a család korábban sokkal nagyobb területen terjedt el, csak az évmilliók során pusztult ki élőhelyei nagy részéről.

Az eddig ismeretlen póknak az Eoplectreurys nemzetségnevet adták, amely arra utal, hogy a ma élő, hozzá igen hasonló Plectreurys nemzetség elődje - a görög eos szó ugyanis hajnalt jelent. Fajnevét pedig Willis J. Gertsch pókszakértőről kapta, így lett Eoplectreurys gertschi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Shake

Gorillakölyök született az Állatkertben - fotó

Tíz év után ismét gorilla született a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A kölyök január 5-én, kedden reggel látott napvilágot, ezzel az év első újszülöttje a városligeti intézményben. A kölyköt és az anyaállatot egyelőre hermetikusan elzárták a külvilágtól, így jelenleg sem a nagyközönség, sem a sajtó munkatársai nem láthatják, sőt az állatkerti dolgozók közül is csak a gondozók és az állatorvosok léphetnek be az emberszabásúak házába. Az állatok nyugalmát biztosító szigorú korlátozásokat annak függvényében fogják fokozatosan feloldani, hogy a kicsi fejlődése és állapota miként alakul.

hvg.hu Tech

Megfejtették az első állati nyelvet?

Bum, bum! (Itt vagyok, gyere hozzám!) Krak, krak! (Vigyázz, leopárd!) Hok hok hok! (Hé, koronás sas!) - ha ezeket a hangokat valaki megérti, akkor nagyjából már ismeri annak a szótárnak a felét, amelyeket a Campbell-cerkófmajmok használnak az afrikai Elefántcsontpart őserdeiben, pontosabban az ottani Tai Nemzeti Parkban - írja a New York Times.

hvg.hu Világ

Tito egzotikus állatait meleg helyre költöztették télire

A szokatlan hidegben és hóban a fagyhalál elől védett házakba vitték a trópusi állatokat, köztük az 52 éves arapapagájt, Kokit, Tito néhai jugoszláv elnök egyik nyári rezidenciáján, az Isztriai-félszigethez tartozó Brijuni-szigeteken.