szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A „csendes” Eyjafjallajökull mellett Izland egyik legaktívabb tűzhányója, a "gonosz boszorka" néven emlegetett Katla és a középkorban a "pokolba vezető út" szinonimájaként számon tartott Hekla is hamarosan aktív lehet.

Az Eyjafjallajökull jelenlegi aktivitása kapcsán többször felvetődött az a kérdés, hogy meddig tarthat a kitörés. Dr. Harangi Szabolcs, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára, az MTA doktora, vulkanológus kutató, a tuzhanyo.blogspot.com-on részletesen írt erről: Nehéz ezt pontosan előre jelezni. Az Eyjafjallajökull legutóbbi kitörése 1821-ben volt, ezt megelőzően pedig már bizonytalanok az adatok. Feltételezhető, hogy 1612-ben is kitört, de az sem kizárt, hogy ekkor csak a szomszédos Katla működött.

1821-ben a kitörés viszonylag szerény erősségű volt és csak néhány napig tartott, majd 1822. nyaráig a vulkáni működés erőssége lanyhult. 1822 júniusától augusztus elejéig, azaz közel egy hónapon keresztül azonban újabb, erősebb robbanásos kitörések következtek, aminek vulkáni hamuanyaga jelentős területeket borított be Izlandon. Augusztustól decemberig megint egy nyugodtabb időszak következett. A környék fontos mezőgazdasági területein azonban óriási károk keletkeztek. Az állatok elpusztultak, aminek az oka a vulkáni működés során felszínre került jelentős fluormennyiség volt. A fluor megtámadja a csontokat, ami halálos kimenetelű lehet. A másik veszélyforrás a vulkán előterében lezúduló hatalmas iszapos áradatok (jökullhlaup) voltak, amik mindent elsodortak. 1823 tavaszán felébredt a szomszédos Katla is, ami aztán 28 napon keresztül működött, miközben az Eyjafjallajökull kráteréből is hamu és vízgőz felhő emelkedett fel. Az akkori kitörés vulkáni hamuja némileg nagyobb szilícium-dioxid tartalmú volt a jelenleginél.

AP/Arnar Thorisson

Két további vulkán, a "gonosz boszorka" és a "pokolba vezető út" is hamarosan aktív lehet

A kérdés az, hogy vajon a mostani működés mennyire lesz hasonló a közel kétszáz évvel ezelőttihez, illetve hogy ismét elindítja-e a Katla vulkáni működését az Eyjafjallajökull. A Katla egyelőre nem mutatja, hogy felébredne, de a helyzet még változhat, fel kell készülni akár egy hosszabb vulkáni működésre is.

A kutató a hvg.hu érdeklődésére elmondta: "Az első adatok szerint jelenleg már közel járunk ahhoz az anyagmennyiséghez, amit az 1821-es kitörés produkált – úgy tűnik, a jelenlegi kitörés erősebb. A „csendes” Eyjafjallajökull mellett levő Katla Izland egyik legaktívabb tűzhányója, az elmúlt ezer évben hússzor tört ki, azaz évszázadonként egyszer-kétszer. Legutóbb az 1900-as évek elején. Volt azóta jég alatt kitörése (1999-ben), de olyan, mint az 1918-as, nem volt. Van esély, hogy ki fog törni, ahogy várható az is, hogy a szintén közeli Hekla – a vulkánok királynője – is hamarosan aktív lesz. Ez a vulkán - a középkori pokolba vezető út szinonimája – az elmúlt ötven év statisztikái szerint tízévente tör ki. Legutoljára 2000-ben." Nem biztos, hogy hasonló káoszt okoznak a jövőbeni kitörések, de ki kell dolgozni egy stratégiát, hogyan lehet felkészülni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!