szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Videokamerával is felszerelik a következő marsjárót. A nagyfelbontású felvételek rögzítésére alkalmas eszköz a tervek szerint két perccel a bolygóra érkezés előtt kapcsolna be és felvenné az egész leszállási műveletet.

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) jövőre induló Curiosity (Kíváncsiság) nevű járművének bal elejére tervezett Marsra-szállási képrögzítő, azaz a MARDI (Mars Descent Imager) a hővédőpajzs leválásával kezdené meg munkáját - olvasható a Space.com csillagászati hírportálon.

A másodpercenként négy, 1600x1200 pixeles színes képkocka rögzítésére alkalmas kamerával a - pályaadatok szerint - délutáni fényviszonyok mellett válna láthatóvá a nem éppen sima leszállás.

A Mars felszínét kutató robotok túlteljesítették a küldetéseiket
ESA

A felvételek minőségét a fékezőernyő keltette pörgés, és a biztonságos leszálláshoz szükséges lassító rakéták okozta rázkódás határozza majd meg. Ezt azonban csak hónapokkal később tudhatják meg a kutatók, mert a videoképkockánként, korlátozott átviteli sebességgel juthat vissza a Földre.

Az adatforgalmat hátráltatja, hogy a Földtől mintegy 250 millió kilométerre található jármű a Mars körüli pályán keringő szondákat átjátszóállomásként használva fogja továbbítani az adatokat. A felszín és a bolygó körül keringő eszközök között pedig csak akkor jön létre a kapcsolat, ha azok egymás fölé érnek. A leszállási felvételt tároló memóriakártyán kívül ráadásul még tíz tudományos berendezés lesz a Curiosity fedélzetén, és ezekkel közösen kell majd megosztani a szűkös a adatátviteli csatornát.

A szakemberek szerint azonban az alacsony felbontású előnézeti kockákból összeállított videót hónapokkal a teljes felvétel előtt meg lehet majd nézni, a minősége pedig nem lesz rosszabb, mint egy átlagos YouTube-videó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

520 napos Mars-utazást szimulálnak

A Vörös Bolygó elérése valójában 20 vagy inkább 30 évet venne igénybe - közölte Martin Zell, az Európai Űrkutatási Hivatal (ESA) illetékese annak kapcsán, hogy hamarosan hattagú nemzetközi legénység kezdi meg egy 520 napos Mars-utazás szimulációját.

MTI Tech

Virtuális Mars-utazás 3D-ben

A Mars eddigi legnagyobb egybefüggő háromdimenziós térképe érhető el a Microsoft és az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) virtuális obszervatóriuma, az ingyenesen hozzáférhető WorldWide Telescope szolgáltatás révén.

MTI Tech

Létezhetett valamikor élet a Marson

A Marson valamikor biztosítottak lehettek az élethez szükséges feltételek, így jelen volt a víz is - jelentette be az Európai Űrügynökség (ESA).

MTI Tech

Húsz év múlva küldene embert a Marsra az Egyesült Államok

A nemzetközi együttműködésre, a Föld-megfigyelési alkalmazásokra és az emberes küldetésekre helyezi a hangsúlyt az új amerikai űrpolitika, amely szerint az Egyesült Államok a 2030-as évek elején juttatna asztronautát a Marsra. Horvai Ferenc, a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) tanácsosa nagyon érdekesnek nevezte az új amerikai űrstratégiát, hiszen Barack Obama hatalomra kerülése után azonnal bejelentette elődje, George Bush elnök Constellation elnevezésű programjának a felülvizsgálatát, amelynek fő eleme épp az lett volna, hogy a Holdra és a Marsra küldenek embert.