szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Harminc év után ismét nagy-morva kori templomra bukkantak a cseh régészek - Csehország területén. Morvaország déli részén találták meg a körtemplomot, Pohansko település közelében. Minderről Jiri Machacek, a brnói Masaryk egyetem régész professzora számolt be.

A templom első részleteire két évvel ezelőtt bukkantak rá, de csak most derült ki, hogy körtemplomról van szó, mely nagy-morva eredetű. Így Pohansko történeti jelentősége is megnövekedett Machacek szerint.

A templom közelében 200 sírra is rátaláltak, nyolcvanat már ki is ástak, így előkerültek fülbevalók és egy régi bárd is. Pohansko neve is beszédes egyébként: azt jelenti - pogány hely. Minthogy a 9. századig vezethető vissza a település eredete, így a cseh professzor szerint egyértelműen a nagy-morva korszakra tehető a virágzása. A kutatások jelenlegi állása szerint Pohansko az egyik központja volt a morva birodalomnak.

Hozzátehetjük ehhez: a kilencedik század végén jelentek meg egyébként a magyarok a Kárpát-medencében, ekkoriban ért véget Szvatopluk, a morva uralkodó regnálása is, Szvatopluk egyébként 894-ben halt meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!