szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kudarcot vallott az Akatsuki űrszonda missziója, mert miután nem sikerült pályára állnia a Vénusz körül, továbbhaladt a Nap irányában – jelentette be szerdán a Japán Űrügynökség, a JAXA.

A közlemény tudatta, hogy tokiói idő szerint reggel 8 óra 49 perckor az Akatsuki (Hajnal) szonda pályára állítási manővere sikertelen volt. A JAXA egyúttal hangoztatta reményét, hogy hat év múlva – amikor újra a Vénusz közelébe ér a szonda – sikeres lesz a randevú.

Az űrszondát májusban indították útjára egy H-2A hordozórakétával. A misszió célja az volt, hogy az Akatsuki a Vénusz fölött mintegy 300 kilométeres magasságban keringési pályára állva vizsgálja a bolygó légköri viszonyait. A szonda hétfőről keddre virradóra érte el az esthajnalcsillagnak is nevezett Vénuszt, és kezdte meg a pályára állási műveletet, amikor megszakadt vele a rádiókapcsolat. Ekkor a JAXA szakemberei még csak kommunikációs zavarnak hitték a történteket.

A Föld testvérbolygójának tartott Vénusz méretét és korát tekintve igencsak hasonlít bolygónkhoz, ám klímája sokkal ellenséges az ember számára. Felszíni átlaghőmérséklete 460 Celsius fok körül van, a légköri nyomás pedig csaknem százszorosa a földi atmoszférának. Légköre nagy mennyiségben tartalmaz szén-dioxidot.

A kutatók úgy vélik, a Vénusz légkörének tanulmányozása segíthet jobban megérteni a Földi körülmények kialakulását, hiszen valaha ehhez hasonló légköri viszonyok lehettek bolygónkon is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Két hétig könnyen megfigyelhető a Merkúr

Merkúrt, a Naprendszerünk legbelső és legkisebb bolygóját könnyebb lesz megfigyelni a következő két hétben, amikor szokatlanul közel kerül a Vénuszhoz. Az év folyamán ez lesz a bolygó legkedvezőbb esti láthatósága.

hvg.hu Tech

Csökken a Föld atmoszférája, kevesebb a védelem

Mégsem véd minket annyira a kozmoszból érkező sugárzástól vagy a napszéltől a Föld mágneses erőtere, mint azt korábban gondoltuk. A Kaliforniai Egyetem kutatói ugyanis azt állítják: gyorsabban veszíti el bolygónk atmoszféráját, mint a Vénusz vagy a Mars.

MTI Tech

Japán űrszondát indított a Vénuszhoz

Péntek reggel sikeresen elindították azt a japán hordozórakétát, amely a Vénuszhoz várhatóan decemberben megérkező űrszondát juttatta a világűrbe - közölte a Japán Űrügynökség.

hvg.hu Tech

Voltak-e szent kurtizánok?

Az ókori források megbízhatatlanok – vélik a nemiség történetét kutató egyes történésznők, miközben a többi régész és ókortudós inkább úgy véli: lehet igazság néhány olyan történetben, amely az ősi vallások és a szex összekapcsolódására utalnak. Minderről a Spiegel magazin írt – igyekezvén bemutatni az összes szakvéleményt.

hvg.hu Tech

Életet rejthetnek a Vénusz felhőrétegei

Amerikai kutatók szerint ha a Vénusz felületén túl forró is az élet, attól még a légkörben elképzelhető, hogy mikrobák élnek, szaporodnak, ezeket pedig kénvegyületek védik a napfény hatásától, írja a BBC.