szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Erdély egykori lakói hihetetlen gazdagok voltak aranyban: erről tanúskodik egy friss tanulmány, amelyet a National Geographic (NG) idéz. Kétezer éves leletek alapján a bukaresti fizikus, Bogdan Constantinescu - a tanulmány szerzője - azt állítja: nem spóroltak az arannyal a korabeli kézművesek, akik akár egykilós karkötőket is készítettek a nemesfémből.

Az anyagtudományokkal foglalkozó Paul Craddock szerint is nagyon sok aranyuk volt a karkötők készítőinek, a dákoknak. A karkötőket valószínűleg fosztogatók (esetleg sírrablók, illetve kincsvadászok) találták meg egy évtizeddel ezelőtt. A hatóságok időközben tizenkettőt foglaltak le ezek közül. Az ékszerek a Sarmizegetusa Regia régészeti lelőhely környékén bukkanhattak elő. A fosztogatók azt állították – talán azért, hogy mentesüljenek a súlyos büntetés alól –, hogy egy már halott társuk olvasztotta a tárgyakat görög érmékből. Ám e verzió hitelességében sokan kételkedtek.

A friss tanulmány szerint a görög érmék tisztább aranyból készültek, mint a sarmizegetusai leletek. A NG szerint egyébként is kiderült: 2000 évesek a karkötők. Arra is találtak bizonyítékot a szakértők, hogy a karkötők hosszú ideig a földben voltak. Az ékszereket olyan pénzérmékkel együtt találták meg, amelyeket Kr.e. 100 és 70 között vertek. Ez azt jelenti, hogy legalább ennyi idősek a karkötők, bár az sem kizárt, hogy ennél régebbiek, csak ekkoriban kerültek a földbe.

Ugyanakkor a korábban a British Museumban dolgozó Craddock szerint nem lehet kizárni, hogy mégiscsak hamisak az ékszerek. Ám Craddock ezt azért nem tartja valószínűnek, mert nem éri meg ennyi hasonló hamisítványt készíteni egyszerre, mert az lenyomja az árát az antik ékszereknek. A vegyi vizsgálat szerint a karkötők erdélyi aranyból készültek, méghozzá két Sarmizetusa Regiához közeli folyóból származó nemesfémből – ezt Constantinescu állítja. Craddock szerint elképzelhető, hogy Erdélyből származó aranyötvözetet „főztek fel” a hamisítók, aztán savval kezelve „öregbítették” azokat, de ez azért nem valószínű, mert túl sok ilyen karkötő került elő. Constatntinescu sem zárta ki, hogy a modern időkben készültek a „leletek”, de ő sem hisz ebben a verzióban.

A fosztogatók egyébként valamikor 1999 és 2001 között találhattak rá az ékszerekre, és megpróbálták őket a feketepiacon értékesíteni. 12 karkötő került eddig elő, 12 másik még hiányzik. A meglévőket a Román Természettörténeti Múzeumban állították ki, Bukarestben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Száz dák kemencét találtak Szatmárban

Körülbelül száz kemencét építettek Aranyosmeggyes lakói 1700-1900 évvel ezelőtt. A kemencéket alighanem dákok készítették, akik a római uralomtól távol éltek az egykori Szatmár megyében. Aranyosmeggyes ma Romániában található, Mediesu Aurit néven lelhető fel a hivatalos térképeken.