szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai űrkutatási szervezet, a NASA bolygóvadász űrteleszkópja, a Kepler rengeteg planétát fedezett fel a Naprendszeren kívül: a kozmikus "népszámlálás" elsődleges adatai arról tanúskodnak, hogy a világegyetemben sokkal több a viszonylag kis bolygók és a stabil multiplanetáris rendszerek száma, mint korábban feltételezték.

A NASA szerdán közreadott adatai szerint a két éve útnak indított Kepler űrteleszkóp eddig ezernél több lehetséges bolygónak tartott objektumra "figyelt fel" Naprendszerünkön kívül. Felfedezéseinek köszönhetően több mint a duplájára nőtt az ismert exobolygók száma. Ezeket az objektumokat hivatalosan ugyan még nem sorolták a bolygók közé, de az asztronómusok szerint a Kepler által felfedezett égitestek 90 százalékát "hitelesítik".

A műhold tanúsága szerint sokkal gyakoribbak a Naprendszerünk legnagyobb bolygójánál, a Jupiternél kisebb planéták, mint a gigászok. Ezen bolygók némelyike közelít a Föld méretéhez, és rajtuk jobbak az élet kialakulásának a feltételei, mint a könnyebben észrevehető óriásokon. "A Kepler eddig ugyan még nem fedezett fel egyetlen Föld méretű bolygót sem, de a kutatások jó irányban haladnak" - hangsúlyozta a Jonathan Fortney, a Kaliforniai Egyetem csillagásza, az űrteleszkóptól származó adatok kiaknázására létrejött Kepler Asztroszeizmológiai Tudományos Konzorcium (KASC) tagja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A nap képe: elkaptak egy dupla napkitörést

A NASA Solar Dynamics obszervatóriuma rendkívüli felvételt készített, sikerült ugyanis rögzítenie egy csaknem egy időben bekövetkező, dupla napkitörést.

MTI Világ

Műholdkép: Amerika kétharmadát hó borítja

Az amerikai Nemzeti Óceanográfiai és Atmoszférakutató Hivatal (NOAA) február elsején közzétett műholdas felvételen látszik, hogy az Egyesült Államok területének kétharmadát hó borítja.