szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hosszú időn át a triceratops számított a legnagyobb testű szarvas őshüllőnek, ám a jelek szerint amerikai paleontológusoknak most sikerült azonosítaniuk a "háromszarvarc" dinoszaurusz "atyját", a hatalmas titanoceratopsot.

A felfedezésről a Cretaceous Research című folyóirat következő számában jelenik meg tanulmány. A dinoszaurusz hiányos csontváza még 1941-ben került elő Új-Mexikóban. A fosszíliával senki sem foglalkozott egészen 1995-ig, amikor az őskövületet végre megvizsgálták, és helytelenül pentaceratopsként, azaz "ötszarvú pofaként" azonosították. Miután rekonstruálták a szarvas dinoszauruszok egyik fontos jellegzetességét, a nyakfodrát, a fosszíliát az Oklahomai Természettudományi Múzeumban állították ki - olvasható a  PhysOrg tudományos hírportálon.

wikipedia.org

Nickolas Longrich, a Yale Egyetem paleontológusa fedezte fel, hogy valami nem stimmel az "ötszarvú pofával" - az egyed kétszer annyit nyomhatott, mint egy kifejlett pentaceratops. Nagyon hasonlított ugyan a triceratopshoz, ám keskenyebb volt a nyakfodra, az orra hosszabb és kissé nagyobb szarvakkal rendelkezett. A Yale Egyetem paleontológusa szerint a késő krétakorban, 74 millió évvel ezelőtt Észak-Amerika délnyugati részén élt titanoceratops a szarvas dinoszauruszok legkorábbi képviselője. Ebből következik, hogy a csoport a feltételezettnél ötmillió évvel korábban tett szert hatalmas testsúlyára. 

A titanoceratops csaknem 7 tonnát nyomott, koponyájának hossza pedig elérte a 2,5 métert. A feltételezések szerint mindössze egymillió éven át maradt fenn, míg a szarvas dinoszauruszok családja 10 millió évig. Nicholas Longrich reményei szerint ép nyakfodrú fosszíliák is előkerülnek, hogy minden kétséget kizáróan be lehessen bizonyítani a titanoceratops és a pentaceratops közötti különbséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!