szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemcsak a mai Tibetben, Fidzsin és a Csendes-óceáni szigetvilág más részein, hanem Európában, a brit szigeten is kupaként használták az emberi koponyákat az őskorban.

Brit tudósok Silvia Bello kutató vezetésével jelentették be a PLoS internetes tudományos folyóiratban szerdán, hogy három olyan emberi koponyára találtak, amelyeket a sziget lakói a jégkorszak idején ivókupaként használtak.

A Gough-barlang környékén megtalált koponya kupa. Vérszomjas elődök
Natural History Museum

Tudósok régóta folytatnak ásatásokat Cheddar-szurdokban, a Gough-barlang környékén, ahol 14 700 éves emberi maradványokra bukkantak. A leletek alapján az már tavaly nyáron bizonyossá vált, hogy a környéken az őskorban nem vetették meg a kannibalizmust. A koponyák aprólékos megmunkálása arra utal, hogy minden bizonnyal tálként használták az emberi fejcsontokat.

A felszínre hozott három "kupa" két felnőttől és egy gyerektől származott. A leletek egyedülállók Nagy-Britanniában, korukat tekintve pedig a világon is. Elképzelhető azonban – hívták fel a figyelmet a kutatók –, hogy a koponyák kupává alakítása inkább valamiféle rituáléhoz kellett, és nem volt elterjedt szokás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

„Nagyjából zsírt zsírral eszem, mégis 20 kilót fogytam”

Szigorú hús-, zöldség- és gyümölcsdiétát javasolnak civilizációs betegségeink visszaszorítására a paleolit táplálkozás támogatói. A témáról több könyv megjelent magyar nyelven is, kritikusai szerint azonban a szélsőséges hiánydiéta veszélyt jelent a szervezetre, emellett a szükségességét alátámasztó tudományos érvelés is több sebből vérzik.

MTI Tech

Távoli őseinkkel laktak jó a ragadozók

Távoli őseink sokkal alacsonyabb pozíciót foglaltak el a táplálékláncban, mint a modern ember, s gyakrabban ejtették e főemlőst zsákmányul a ragadozók, mintsem az vadászott volna a vadállatokra - állítják amerikai antropológusok, akik kutatásaikról a Gerinces-paleontológiai Társaság 70. konferenciáján számoltak be Pittsburghben.

MTI Tech

A majombébiknél testesebb gyereket szült az előember

Már a modern ember elődje is - a majmokhoz képest - nagyobb gyermekeket hozott a világra. Ezt a tényt hozta fel bizonyítékul egy amerikai kutató arra, hogy a korábban feltételezetteknél hamarabb jelentkezett a gyermeknevelésben a munkamegosztás.

hvg.hu Tech

250 ezer évvel régebbi az "angol ősember"

Az első ősemberek 250 ezer évvel korábban megtelepedtek Nagy-Britanniában, mint ahogyan azt korábban sejtették a tudósok. A norfolki partvidéken végeztek ásatásokat a régészek, amikor pattintott kőeszközökre bukkantak, amelyek emberi megmunkálás nyomait viselik magukon – adta hírül a Guardian brit lap, a Nature-ben megjelent friss tanulmányra hivatkozva.