szerző:
Niklasson Katalin
Tetszett a cikk?

Azzal, hogy Google megvásárolja a Motorola mobil eszközöket gyártó részlegét, nemcsak húszezer alkalmazottat vesz át, de a 12,5 milliárd dollárjáért 24 ezer szabadalom birtokosa is lesz. Emellett az USA androidos piacának mintegy harmada a kezébe kerül. Iparági elemzők szerint lehet, hogy csak elvesztegette a hatalmas összeget.

Kereső, email, közösségi oldal, online bolt, operációs rendszer – és mobiltelefon: a Motorola mobil eszközöket gyártó részlegével együtt digitális kánaánt kínálhat majd a Google. A megegyezés alapjaiban változtatja meg a mobiltelefonos piacot – véli a Spiegel. A BBC is pozitívan áll az akvizícióhoz: szerintük a saját mobiltelefongyárral a Google követheti az Apple által kijelölt utat: kontroll a szoftver, a hardver és a tartalom felett is. Ráadásul a keresőóriás hozzáfér egy sor technológiai szabadalomhoz is, ami nagyon jól jön neki a szabadalomháborúban az iparági riválisok elleni perekben.

Az ágazati elemzők szerint inkább az utóbbi a döntő. Általában a cégek, melyeknek több szabadalom van a birtokukban, három megoldás közül választanak. Vagy pénzért más cégek rendelkezésére bocsátják a licencet, vagy megegyeznek arról, hogy kölcsönösen használják egymás levédett technológiáját, vagy beperelik egymást. 

Az Apple akciója, amivel egy időre felfüggesztette a Samsung Galaxy Tab európai értékesítését, jól illusztrálja, milyen következményekkel járhat, ha nem tudnak megegyezni egymással. 

A Motorolának mintegy 17 ezer mobiltelefon-szabadalma van a régióban, hétezer világszerte, és több ezer vár elbírálásra. Ahogy a TechCrunch fogalmaz: a Motorola birtokában van „a mobiltelefon” szabadalma. Az Apple 6 ezer szabadalom résztulajdonosa, miután a kanadai Nortel csődbe ment és egy konzorcium megvásárolta a szellemi termékeket, a Nokia körülbelül tízezer szabadalmat mondhat a magáénak.

A Google megöli az Androidot?

A Google nagyvonalú, 12,5 milliárdos ajánlata a Motorola Mobilityért persze nem pusztán a szabadalmakról szól: a mobil hardver üzletben is megveti a lábát a keresőóriás.

A vertikális struktúrából remekül profitál az Apple – az iPhone-ok és iPadek mellett jelentős bevételt hoznak az alkalmazások és az iOS-ből származó összegek.

A Microsoft is hasonló döntés hozott, amikor meg nem vásárolta ugyan a Nokiát, de elérte, hogy a Windows Phone legyen a meghatározó (bár nem kizárólagos) platform a finn készülékekben. 

Nick Dillon, az Ovum elemzője ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy könnyen lehet, a Google más platformok felé nyomja a Motorola androidos versenytársait, akik hátrányba kerülnek a Google cégével szemben. Az elemző több más szakértővel együtt úgy látja, a Google a vásárlással aláássa az Android sikerét. 

Magyarul félő, hogy az Android a Symbian sorsára jut: ha a Motorola jóval előbb kapja meg az anyacégtől az információkat, behozhatatlan előnyre tesz szert a versenytársaival szemben. A jelenleg androidot használó HTC, a Samsung vagy a Sony Ericsson pedig nyilván nem azt tervezi, hogy a Motorola után kullog majd a hátralevő életében, inkább más platformra koncentrál.

A szabadalmak és a piaci részesedés ugyanakkor nyilván csábító a Google számára, ezért is vágott bele a cég történetének legnagyobb akvizíciójába.

Localytics

A vásárlással a Google az amerikai Android-piac mintegy harmadára teszi rá a kezét. Évekig jóformán nem is szerepeltek a listán – hiszen a „Google-telefont”, a Nexust a HTC illetve a Samsung gyártotta –, hirtelen a második legnagyobb androidos gyártóvá léptek elő. A maguk 29 százalékával szorosan a HTC nyomában vannak, amely jelenleg 35 százalékos részesedéssel bír, és valamivel megelőzik a 25 százalékot birtokló Samsungot a Localytics statisztikája szerint.

A Google pánikol?

TheRegister viszont azt a kérdést veti fel, nem lehet-e, hogy a Google elfecsérelt 12,5 milliárd dollárt, amikor meggondolatlanul, kellő átvilágítás nélkül megvásárolta a Motorola mobil eszközöket gyártó részlegét. Arra hívja fel a figyelmet, hogy az Android másolt platform: az API (application programming interface, alkalmazásprogramozási felület, UI) a Javát másolja, a felhasználói felület pedig az Apple iPhone-jára emlékeztet túlságosan.

Az Oracle szerint a Google megsértette a Java-szabadalmat, míg a Google szerint az API a Javaból „származtatható”; 2010 nyara óta zajlik a per a San Franciscó-i kerületi bíróságon, és várhatóan decemberben hoznak végleges döntést.

AP
Ugyanakkor az Apple három tucat pert indított az UI miatt különböző Android-licencelők ellen szabadalombitorlás miatt.

Csakhogy a Motorola szellemi tulajdona nem feltétlenül segíthet a Google-nak. Az Oracle-perben biztosan nem – mert az nem is szabadalmakról, inkább a szerzői jogokról szól. A TheRegister szerint pedig a Motorola-szabadalmak – ahogy a Nokia szabadalmai sem – nem érnek annyit, amennyire a cég maga értékeli őket.

A Nokia, melynek szabadalmi portfóliója nagyjából ugyanolyan erős, vagy valamivel erősebb, mint a Motoroláé, 430 millió euró egyszeri kifizetésről állapodott meg az Apple-lel a múlt hónapban, hogy elkerüljék a pereskedést.

A TheRegister szerint a Google pánikol, nem átgondolt stratégiát követ. Amikor rájött, hogy komolytalan ajánlata a Nortel-szabadalmakért bajba sodorhatja ("pi", azaz 3.14159 milliárd dollárt ajánlott a csomagért, amely végül 4,5 milliárdért kelt el), vásárolt némi IBM-szabadalmat. Most pedig 12,5 milliárdot pumpált a Motorolába, remélve, hogy a szellemi termék hasznára lesz.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!