szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon továbbra is magas az illegális szoftverek aránya, a teljes lakosság 26 százaléka töltene le nem jogtiszta forrásból filmet, zenei tartalmat vagy szoftvert az internetről. A fiatalok 40 százaléka nem zárkóznak el az illegális tartalom letöltéstől.

A nem jogtiszta operációs rendszerek egynegyede vált fertőzötté már a telepítés során oly módon, hogy automatikusan vírusokat töltött le az internetről. A hamisított szoftverek negyede egyáltalán nem is tudott frissítéseket letölteni, és az alkalmazások futtatása során energiaigényük háromszorosára nőtt a legális szoftverekéhez képest. A legális szoftverek jóval gyorsabban töltődtek be, és a dokumentumok megnyitása, mentése is rövidebb ideig tartott. Az eredmények tehát azt mutatják, hogy a legális szoftverhasználat jelentősen javítja a számítógéppel végzett munka hatékonyságát a Harrison Group és a Lionbridge által végzett kutatások szerint. Az eredményeket a Microsoft tette közzé a fogyasztóvédelmi nap alkalmából, amit három éve mindig november 17-én tart a cég.

A vizsgálatok során legális és kalózforrásból származó Windows és Office szoftverek működését elemezték. Az illegális változatokat fájlcserélő oldalakról, különböző üzletekből és utcai árusoktól szerezték be Kelet-Európa és Kína különböző pontjain.
A tesztek során kiderült az is, hogy mind a Windows XP, mind a Windows 7 operációs rendszerek illegális változatai már a telepítés során különböző vírusokat juttattak a számítógépekre.

Az emberek fele tudja, milyen veszélyeket rejt az illegális letöltés

A Harrison Group által jegyzett Fehér Könyv 25 ezer felhasználót felölelő kutatása szerint az emberek 55 százaléka tudatában van az illegális szoftverhasználat veszélyeinek, ám ennek ellenére 10 szoftverből négyet továbbra is jogszerűtlenül telepítenek a számítógépekre.
Az illegális szoftverek használata azonban nem csupán a felhasználók számára hordoz veszélyeket.

Az IDC 2011 májusában közzétett elemzése szerint jelenleg Magyarországon 41 százalék az illegális szoftverek aránya, amely az ország gazdaságára is igen komoly negatív hatással van. Az IDC kutatása szerint ha 10 százalékponttal csökkenne az illegális szoftverhasználat Magyarországon, akkor az a következő kedvező hatásokkal járna: közel 900 új munkahely létesülne, több mint 49 milliárd forinttal nőne a magyarországi GDP, s csaknem 12 milliárd forinttal nőne az adóbevétel.

A fiatalok negyven százaléka tölt le illegális tartalmakat

Azzal, hogy a szoftverhamisításnak milyen gazdasági hatásai vannak, többnyire a felhasználók is tisztában vannak. A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) idén, a magyar lakosság körében végzett felmérése szerint, az emberek közel 60 százaléka tisztában van azzal, hogy a hamisítás miatt a költségvetés komoly bevételektől esik el. A válaszadók közel fele gondolja azt, hogy a hamisítás miatt munkahelyek szűnnek meg.

Ennek ellenére a teljes lakosság 26 százaléka töltene le nem jogtiszta forrásból filmet, zenei tartalmat vagy szoftvert az internetről. 6 százalék bármikor megtenné ezt, míg 20 százalék talán így cselekedne. A fiatalok körében jóval magasabb azok aránya (40 százalék), akik nem zárkóznak el a letöltéstől. A fiatal középkorúak 34, az idős középkorúak 18, míg az idősek 6 százaléka nem zárkózik el az illegális tartalom letöltésétől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Madonnáék kérik a zenekalózt, hagyja abba

Madonnát rendkívül elkeseríti, hogy legújabb számának demófelvétele idő előtt felkerült az internetre - osztotta meg a rajongókkal az 53 esztendős énekesnő menedzsere.

HVG Világ

Interjú a német Kalózpárt elnökével

A kalózpártiaknak minden új, mindent meg kell tanulni – véli Sebastian Nertz. A 28 éves, végzős bioinformatikus, aki már azzal alaposan meglepte beszélgetőpartnerét, hogy konszolidált sötét zakóban érkezett meg az interjúra.