szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az úgynevezett "bőrcsontokban" tárolták a létfontosságú ásványokat - kalciumot és foszfort - a nagytestű dinoszauruszok, ezek a készletek segítették a hatalmas lények túlélését, és kicsinyeik kihordását kedvezőtlen körülmények között - vélik kanadai paleontológusok, akik tanulmányukat a Nature Communications című folyóiratban tették közzé.

A Guelph-i Egyetem kutatói két madagaszkári szauropoda-dinoszaurusz, egy felnőtt és egy serdülő Rapetosaurus fosszíliáit vizsgálták - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.

A Rapetosaurus Madagaszkáron élt a késő kréta korban, körülbelül 70-65 millió évvel ezelőtt. Más szauropodákhoz hasonlóan négy lábon járó növényevő volt, testhossza a becslés alapján elérhette a 15 métert.

Míg a páncélos dinoszauruszok esetében a "bőrcsontok" gyakoriak voltak, a szauropodák közül csak a titanoszauruszoknál figyelhetők meg.

A felnőtt Rapetosaurusnál az osteodermák akkorák voltak, mint egy-egy "tornazsák".

Matthew Vickaryous, a tanulmány társszerzője elmondta: a madagaszkári dinoszaurusz félsivatagos területen élt, ahol a csapadékhiány az állatvilág tömeges pusztulását okozta. Másrészt ásványok kellettek a tojásrakáshoz is. Egy korábbi vizsgálat kimutatta ugyanis, hogy a nőstény titanoszauruszok több tucat röplabdaméretű tojást raktak le egyszerre, az ehhez szükséges ásványokat a bőrükből mozgósították.

A felnőtt Rapetosaurus osteodermái üregesek, a serdülőé pedig tömörek voltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!