szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sikeresen találtak vesedonort a Facebookon, elszökött tinédzserek üzennek haza a közösségi oldalon, sőt, már a kilencvenes években elhunyt Szathmáry Nikolett gyilkosa után is ott nyomoznak. A Facebookon próbálja megtalálni örökbe adott testvérét egy magyar lány is. A közösségi hálónak olykor haszna is van, nem csak csaló levelek és átverések terjednek rajta.

Az akkor hét és fél éves Szathmáry Nikolett 1998. január közepén tűnt el. A gyulai kislányt példátlan összefogással keresték, de sem a rendőrség, sem a segítők nem jártak eredménnyel. A gyerek földi maradványait egy műanyag zsákba csomagolva, három évvel később találták meg nádvágók. A gyilkosságot máig nem derítették fel. Ha a gyilkos még hat évig rejtőzködni tud, megúszhatja, mert a Btk. az emberölés elévülési idejét húsz évben határozza meg.

Facebook

Nikolett édesanyja azonban nem engedi feledésbe merülni a tragédiát, és ahogy erről a TV2 is beszámolt, a facebookos közösség erejében bízva keresi a gyilkost és az igazságot, illetve segítene elkerülni a hasonló eseteket. „Ez az oldal nemcsak Nikolettért és családjáért lett létrehozva, hanem minden olyan gyermekért, akiket kegyetlen emberek nem hagytak, vagy nem hagynak felnőni. Sajnos sokan vannak! És ezektől kell megvédenünk saját és mások gyermekeit” – fogalmaz az édesanya a Facebookon.

Sárkányvér
A gyerek tragédiája ihlette a 2009-ben megjelent Sárkányvér című könyvet, melynek főhőse Elanai, az elrabolt sárkánygyerek, akinek nyolc évig tartó keresése körülötte az egész világát megváltoztatja. Az ő keresői szerencsésebbek, mint akik Nikolett nyomát próbálták megtalálni. Elanai megkerül.

A "Szathmáry Nikolett Ki Bántotta" oldalnak jelenleg több mint 1300 ismerőse van. A hozzászólásokból az derül ki, hogy konkrétumokat nem kér az anya, egy sor részvétnyilvánítás mellett arra jutnak a támogatói, hogy a bűnösre majd a Jóisten kiszabja a maga büntetését. Nyilván az oldal segít, hogy ne felejtsék el a történteket, de más praktikus haszna nemigen látszik.

Vesedonor a Facebookról

A közösségi oldalaktól remélnek segítséget egyes kétségbeesett betegek is – alkalmanként sikerrel, mert a Facebookon nemcsak régi és új barátokat lehet felkutatni, de vesedonorokat is.

A Daily Mail által is idézett történetben Damon Brown, egy 38 éves férfi beszélt a Damon Kidney oldal születésének körülményeiről, és arról, hogy a közösségi oldalon keresztül sikerült életmentő donort találnia.

A kétgyermekes seattle-i családapa tisztában volt vele, mekkora szívességet kér, zavarban is volt, mégis belevágott, és a feleségével létrehozta az oldalt. Damon Brown természetesen a hivatalos várólistára is felkerült, de miközben az állapota rohamosan romlott, mintegy három év elteltével lett volna reális esélye arra, hogy új vesét kapjon.

A család Facebook-oldala viszont több mint 1500 ismerőst gyűjtött, a hír minden más csatornánál hatékonyabban terjedt, míg végül Jacqueline Ryall, a férfi feleségének egyik régi ismerőse felajánlotta a veséjét.

Damon Brown története ráadásul nem is egyedi: tavaly egy michigani férfi talált vesedonort a Facebookon, illetve egy floridai nőnek is segített a közösségi háló.

A lap által idézett, szervátültetésre specializálódott nonprofit szervezet egyik szóvivője szerint nem ritka, hogy a betegek a közösségi médiához fordulnak. Arról van szó pusztán, hogy a kommunikációs lehetőségek bővültek. Eddig is kerestek donorokat akár az egyházi közlönyben, terjedt a hír szájról szájra, vagy adtak fel újsághirdetéseket. 

A Facebook pánikbetegség ellen is jó

Arlynn Presser a mintegy háromszáz facebookos ismerőse segítségével győzte le az agorafóbiáját. Az 55 éves nő újévi fogadalma volt, hogy legyőzi a félelmét a nyitott terektől, és ezt úgy érte el, hogy személyesen végiglátogatta mind a 292 facebookos ismerősét.

A nő egész életében irtózott a nyílt terektől, de öt éve annyira elhatalmasodott rajta a félelem, hogy már nem is járt ki a lakásából. Amikor a fia leérettségizett, és ő nem akart elmenni a gyerek iskolájában tartott ünnepségre, rájött, hogy ez így nem mehet tovább, és szembe kell néznie a problémájával.

A megoldást abban látta, hogy egy éven keresztül utazott, és végigjárta facebookos ismerőseit, hogy személyesen találkozzanak. Többet akart ugyanis az élettől, nem elégedett meg az online kommunikációval. Egyik este egy barátjával chatelt, aki nemrég szakított a barátnőjével, és úgy érezte, olyan rossz bőrben van az illető, ráférne egy sör egy bárban. Ebből született a nagy ötlet, miért is ne találkozhatna minden ismerősével személyesen.

A nő a Facebook-terápaia során 11 országot járt be és mintegy harmincezer fontot költött.

Családi kör

Sárkányvér
A gyerek tragédiája ihlette a 2009-ben megjelent Sárkányvér című könyvet, melynek főhőse Elanai, az elrabolt sárkánygyerek, akinek nyolc évig tartó keresése körülötte az egész világát megváltoztatja. Az ő keresői szerencsésebbek, mint akik Nikolett nyomát próbálták megtalálni. Elanai megkerül.

Jono Lancastert a születése után 36 órával örökbe adták. A BBC is hosszasan foglalkozott a Treacher Collins-szindrómás fiú történetével, aki 25 évesen elhatározta, megkeresi a vér szerinti szüleit. 

Nincs egyedül az esetével az a férfi sem, aki a feleségét keresi a Facebookon. A család és barátok szerint viszont nem volt a családanyának oka arra, hogy magától elbujdosson, ráadásul eltűnésekor terhes volt. A család és a barátok három Facebook-oldalt is létrehoztak, bízva abban, hogy Jaymie Adams biztonságban hazatér.

Ugyanebben bíznak az otthonukat elhagyó tinédzserek szülei. A fiatalok felkutatásában a facebook.com/runawayteens oldal segíthet. A szülők tanácsokat kérnek és adnak, kiposztolják, hol, mikor, milyen körülmények között tűnt el a gyerekük. És bíznak abban, hogy ők is  lesz olyan szerencsések lesznek, mint a kaliforniai Alisa családja.

Alisa 15 évesen döntött úgy, hogy Mexikóba megy a barátjával. A család rémálmaiban már látta, hogy szexrabszolgának adják el a lányukat, ám a történet más fordulatot vett. Mexikóban kiderült, hogy a fiú nős, ezért a tini elhagyta. De nem ment vissza az Egyesült Államokba, hanem férjhez ment egy másik mexikói férfihoz, majd három hónapos terhesen, négy hónappal az eltűnése után a Facebookon üzent az anyjának.

A Facebookon próbálja megtalálni örökbe adott testvérét egy magyar lány is. Más úton-módon nem megy: itthon hivatalosan nem adnak ki informácót a születésekor örökbe adott gyermekről. Horváth Zsuzsának hivatalosan nincs testvére, de megtudta, hogy lehetne, csak nem a vér szerinti szülei nevelték fel. Egy lányt keres, aki 1978. május 26-án született Budapesten. Nincs könnyű dolga, rengeteg részletet kell kiderítenie, szelektálni, mi fontos, mi nem - Baby Gabi is aznap született.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Blikk: ájult betegek mellett pózoltak a mentősök a Facebookon

Magatehetetlen betegeket fényképeztek le, és a fotókat humorosnak szánt kommentárokkal töltötték fel a Facebookra a mentőszolgálat egyes munkatársai - közölte a Blikk. A mentőszolgálat szóvivője a lapnak azt mondta, a képeket készítő dolgozók fegyelmire számíthatnak.

hvg.hu Tech

Mégis, mit csinálnak a szülők a Facebookon?

Tévedés volna azt gondolni, hogy csak azért, mert valakinek kisebb-nagyobb gyerekei vannak, ne érdekelné a Facebook, azaz „saját jogon” is e társadalom tagja lehet.

hvg.hu Shake

Fotó: a szentségtörő iráni színésznő meztelen képe a Facebookon

Golshifteh Farahani iráni színésznőt, aki olyan hírességekkel dolgozott együtt, mint Leonardo DiCaprio és Russel Crowe, száműzték hazájából, mert meztelenül pózolt egy francia hetilapban. Az iszlám vezetők szerint Iránnak nincs szüksége feltűnősködésre.

hvg.hu Tech

140 dollárt érnek a facebookos barátai

Mennyit érnek vajon a facebookos barátok? Egyáltalán, mérhető pénzben a barátság? Persze hogy nem, azonban – minthogy valószínűleg májusban kerül sor a Facebook IPO-ra (Initial Public Offering, elsődleges nyilvános forgalomba hozatal; magyarán és leegyszerűsítve: a Facebook megjelenik a tőzsdén) – már most érdekes számítások látnak napvilágot a Facebook-tagok értékét illetően.