"A Fidesz egy pattanás egy mocsári tündér fenekén" - Túlélheti ‘26-ot a NER?
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.
Először készítettek molekulán belül mozgó atomokról valós idejű felvételt amerikai kutatók, akik eredményükről a Nature című tudományos magazinban szerdán számoltak be.
Kísérletükben nitrogén és oxigén molekulákra ultragyors lézert irányítottak: a fényimpulzus az atomok körül keringő elektronok közül kiütött egyet a pályájáról.
Amikor az elektron visszazuhant a molekulára, apró ütközést okozott, amely a vízben való fodrozódáshoz hasonló hullámokat keltett. Az érzékelők a kapcsolódó atomok között kialakult rezgést rögzítették.
Bár a módszert most igen egyszerű molekulákon alkalmazta Louis DiMauro kutatásvezető, az Ohiói Állami Egyetem fizikusa, a későbbiekben összetettebb molekulákban is tanulmányozhatják segítségével az egyes atomok mozgását.
Az eredmény hasznosítói lehetnek például a gyógyszermolekulák tervezői, ám DiMauro szerint még hosszú út vezet addig, hogy a fehérjékhez hasonló bonyolultságú molekuláknál is alkalmazhassák a módszert.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.