szerző:
Gyarmati László
Tetszett a cikk?

Egyre több időt töltünk az interneten, pontosabban a különböző közösségi oldalakon. Életünk apróbb-nagyobb eseményeinek megosztása időigényes feladat, éppen ezért nem árt, ha ezt részben automatikus szolgáltatásokra bízzuk.

Aki egyszer belekóstolt valamelyik online közösségi oldal életébe, az hamarosan nem fog megelégedni eggyel. Ma már természetes, hogy a rokonsággal, a valódi vagy online ismerősökkel, munkatársakkal és az azonos érdeklődésű körű idegenekkel weboldalakon keresztül tartjuk a kapcsolatot. Sokszor többször is el kell végezni ugyanazokat a műveleteket ahhoz, hogy minden általunk látogatott és kedvelt közösségi oldalon aktívak legyünk.  A legtöbb esetben azonban automatizálni lehet a megosztási, feltöltési, tárolási műveleteket, így elég egyetlen műveletet elvégezni, és a többit online szolgáltatásokra bízni. Az ilyen automatikus műveletekhez remek megoldásokat kínál például az ifttt és a Wappwolf .

 Ha - akkor

Az ifttt  mottója és a szolgáltatás leírása is egyben a „put the internet work for you” kifejezés, ami magyarul így hangzik: „állítsd a saját szolgálatodba az internetet”. A szolgáltatás neve az „if this then that” kifejezés kezdőbetűiből keletkezett, és pontosan leírja, mire is lehet használni. Jelenleg 51 csatornát, azaz webszolgáltatást lehet a segítségével összekötni.  Ehhez első lépésként egy ingyenes regisztrációt kell elvégezni, utána pedig engedélyezni kell, hogy a szolgáltatás hozzáférjen azokhoz a csatornákhoz, amelyekkel dolgozni szeretnénk. Ilyen például a Facebook, Dropbox, Twitter, Gmail, Evernote, Foursquare vagy az Instagram. Ezen kívül vannak olyan csatornák is, ahol majd menet közben kell megadni a szükséges paramétereket, ilyen például az RSS, és persze olyanok is, amelyeket minden beállítás nélkül lehet használni.

A csatornákat úgynevezett receptekkel lehet összekötni. Ezek a receptek írják le, hogy ha az egyik csatornánál történik valami általunk meghatározott esemény, akkor az milyen hatással legyen egy másik csatornára. Recepteket készíthetünk magunk is, de egy hatalmas gyűjtemény is a rendelkezésünkre áll, amit az ifttt felhasználói nyilvánossá tettek .

Nézzük most meg azt az egyszerű esetet, amikor azt szeretnénk automatizálni, hogy a Facebookra feltöltött fényképeinkről biztonsági másolat kerüljön a Dropbox tárterületünkre. Ehhez ki kell választani a Facebook-csatornát, és azon belül be kell állítani a You upload a new photo to eseményt. Ezután pedig azt kell megadni, hogy a Dropbox fiókunkban milyen mappába másolódjanak a fotók. Ha jóváhagytuk a receptet, attól kezdve a Facebookra küldött fényképeink a Dropboxban is megjelennek. A feltételek között például azt is meg lehet adni, hogy azokat a fotókat másolja át az ifttt, amelyeket ugyan nem mi töltöttünk fel, viszont valaki bejelölt minket rajtuk.

 Felhőre szakosodva

Amíg az ifttt számos online szolgáltatást tud összekötni, addig a Wappwolf a felhőben található tárterületünk használatára specializálódott. A szolgáltatás indulásakor kifejezetten csak a Dropboxba feltöltött állományokkal tudott műveleteket végezni, mára viszont már a Facebook-, a boksz- és a Google Drive-adatainkat is kezelhetjük, feldolgozhatjuk vele.

Első lépésként itt is el kell végezni a hozzárendeléseket és engedélyezéseket, hogy a Wappwolf műveletek tudjon végezni a felhőben tárolt fájljainkkal. Ezeket az engedélyeket megadhatjuk az egész tároló területre, de ha nem akarjuk, hogy egy webszolgáltatás automatikusan is elérje az adatainkat, akkor kijelölhetünk külön mappákat is az automatikus műveletekhez. Ahhoz, hogy egy műveletet végrehajtson a Wappwolf, nem kell különböző feltételeknek teljesülni, mindössze az általunk kijelölt mappába kell dobni az állományokat. Ezután a mappákhoz akciókat rendelhetünk egy folyamatosan bővülő készletből.

Ezek a műveletek a tárterületre feltöltött fájlok típusától is függnek. Így például egy dokumentumot PDF állománnyá alakíthatunk, egy PDF fájlból pedig szöveges állományt készíthetünk. Automatikusan feltölthetjük a Google Docsba vagy elküldhetjük Kindle olvasónkra. Arra is van művelet, hogy egy PDF állományt elektronikus aláírással lássunk el vagy eBook formátumra konvertáljunk.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!