szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tavaly fordult a kocka, már több üzenetet küldtünk mobilokon chatprogramokból, mint amennyi sms-t. A mobilszolgáltatók még mindig sokat kaszálnak a számukra szinte nulla költséggel járó sms-eken, de egyre több bevételük esik ki a Facebook Messenger, a Viber és társaik miatt.

Tavaly naponta 17,6 milliárd sms-t küldtek egymásnak a világ felhasználói, a mobilos és táblagépes üzenetküldő alkalmazásokban ennél több, napi 19 milliárd üzenet ment át – jelentette az Informa elemzőcég.

Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális politikáért felelős biztosa minderről a Twitteren úgy fogalmazott: "Hivatalos: a chatalkalmazások nemzetközi szinten túlnőttek az sms-en. A fejőstehén haldoklik". A biztosi utalás arra vonatkozik, hogy a nyolcvanas években kitalált rövid szöveges üzenetküldési lehetőség olyannyira nem terheli le a hálózatot, hogy annak felesleges kapacitását használja ki. Az sms azon az ellenőrző csatornán megy, amelyiken a központ és a készülék a jelerősségről kommunikál, illetve a mobil a bejövő hívásokról kap információt. Az sms-ek kézbesítése tehát elhanyagolható költséggel jár a szolgáltatók számára, mégis 20-30 forintot is elkérnek egy-egy üzenet küldéséért, sőt bizonyos országokban a fogadás sincs ingyen.

A BBC által idézett Ovum piackutató szerint 2012-ben a mobilszolgáltatók 23 milliárd dollárnyi összeget vesztettek a chates appokban küldött üzenetek miatt. Az Informa szerint viszont azért félteni sem kell őket: tavaly 115 milliárd dolláros bevételük volt sms-ből, 2016-ban pedig már 127 milliárd dolláros is lehet.

A legnépszerűbb mobilos üzenetküldő alkalmazások közé tartozik a Facebook (Messenger), illetve a nemrég komoly biztonsági problémával szembesülő Viber.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!