Látványos műholdfelvételek 1984-től 2012-ig, Magyarországról is

A Földről a General Electric technológiájával készített gyorsított felvételek bemutatják a gleccserek olvadását, a városok fejlődését 1984-től napjainkig.

  • hvg.hu hvg.hu
Látványos műholdfelvételek 1984-től 2012-ig, Magyarországról is

Több tízezer, az elmúlt 30 év során a GE technológiájával készített műholdas képet fűzött össze látványos interaktív gyorsított felvételes animációkká a Google, a NASA, az Amerikai Földtani Intézet (USGS) és a TIME. A több mint 2 millió felvételből kiválasztott és elemzett képek bemutatják, hogyan változtatja meg a civilizáció a Föld felszínét – a saját városunktól kezdve a Dubai partszakaszából kinövő pálmaszigetekig, a visszahúzódó alaszkai gleccserekig és az eltűnőben lévő amazóniai esőerdőig. A 14 láb hosszú, 4400 font súlyú Landsat 4 és Landsat 5 műholdak által készített felvételek olyan apró részleteket is megmutatnak mint például az autópályák és a hidak.

A GE mérnökei által tervezett és irányított Landsat műholdak folyamatos szalagot rögzítenek az alattuk elterülő felszínből. Naponta több mint 14-szer készítenek felvételeket, és 100 percenként egyszer kerülik meg a Földet. A Google a Google Earth Engine technológiát alkalmazva több mint 2 millió, az USGS pincéiben szalagokon tárolt képet elemzett, és kiválasztotta azokból a felhőtlen időben készülteket 1984-től kezdve minden évre vonatkozóan.

Colmina vulkán, Mexikó
GE

A GE mérnökei irányították a bolygót 1982-től 2012-ig fotózó 14 láb hosszú, 4400 font súlyú Landsat 4 és Landsat 5 műholdak tervezését, integrációját és tesztelését. A GE Maryland állambéli lanhami digitális képelemző laboratóriuma pedig feldolgozta a földi felvételeket, hogy már az olyan apró részletek, mint a 30 méter hosszú tereptárgyak, például az autópályák és a hidak is látszódjanak. 2012 márciusában a Landsat 5 bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe mint a „leghosszabb ideig működő földmegfigyelő műhold”. A műholdat hároméves küldetésre tervezték, de csaknem 30 évig állt szolgálatban.

A Landsat műholdak – a program történetében eddig hét volt belőlük – 423 mérföldes magasságban, napszinkron poláris pályán keringenek, ami azt jelenti, hogy a megfigyelt területeket mindig közel azonos szögben világítja meg a Nap. Minden műhold egy folyamatos szalagot rögzít az alatta elterülő felszínből; naponta 14,5-ször, illetve 100 percenként egyszer kerülik meg a Földet. (A NASA a közelmúltban közzétett egy Landsatról készült 20 perces videót, amelyben a 16 800 mérföld per óra sebességgel haladó műhold megteszi az Észak-Oroszország és Dél-Afrika csúcsa közötti távolságot.)

Meghalt Ozzy Osbourne

Meghalt Ozzy Osbourne

A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.