szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tudósok készülnek elszállíttatni egy tizenöt méter széles elektromágnest több mint ötezer kilométer távolságba, földön és vízen át az Egyesült Államokban. Az út várhatóan egy hónapnál is tovább tart.

"Mikor tervezni kezdtük a mozgatást, képtelenségnek tűnt. Ám ha nagy a probléma, olyan embereket kell találni, akik megoldják. Ők a fizikusok" - állította Bill Morse, a New York-i Brookhaven Laboratórium fizikusa. A szóban forgó tárgy a világ legnagyobb elektromágnese volt a maga több mint tizenöt tonnájával, mikor a tudósok a kilencvenes években megépítették. Már nincs rá szükségük, ezért a chicagói Fermi Laboratóriumba szállítják, ahol a Müon g-2 nevű kísérletet fogja segíteni.

A projekt a müon nevű atomi részecske tulajdonságait kívánja tanulmányozni. A müonok mindössze a másodperc 2,2-milliomod részéig élnek. "A kísérlet új atomfizikai felfedezésekhez vezethet" - mondta Chris Polly, a Fermilab projektvezetője. A túra nagyjából hárommillió dollárba fog kerülni, ám ha új elektromágnes építésébe fognának, annak költségei a harmincmilliót is meghaladnák. 

A hatalmas objektum alumíniumból és acélból készült, belül szupravezető tekercset tartalmaz. Ez Polly szerint nem szerelhető ki, és maradandó károsodás nélkül 0,32 centiméternél nagyobb távolságra nem tekeredhet el. 

Az út június 22-én indul, első nap csak az intézet 2,9 kilométerre eső kapujáig jut a számára tervezett speciális kamionon. Másnap 9,6 kilométer után eléri az óceánt, ahol egy különleges hajón leúszik a keleti part mentén, Floridát megkerülve a Mississippi torkolatáig, majd a folyamot hosszában átszelve július végén újra kiköt, és két nap szárazföldi út végeztével megérkezik a Fermi Laboratóriumba. Kamionját a rendőrök guruló útzárja fogja kísérni, és egész addig nyugalomban marad, amíg új otthonában újra rá nem csatlakozik az elektromos hálózatra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!