szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Öt éven belül az információs munkavállalók fele "bárhol, bármikor" jelleggel végezheti majd munkáját – állapítja meg a Leitz irodaszergyártó megbízásából készült tanulmány. Míg korábban az otthoni munkavégzés komolytalan státuszt sugallt, a helyzet mára megváltozott, néhány éven belül pedig teljesen más lesz.

A dolgozók 60 százaléka munkájának egy részét már az irodán kívül végzi, minden ötödik megkérdezett pedig a munkájának legalább 50 százalékát végzi el ugyanígy – derül ki abból a Leitz megbízásából végzett felmérésből, melyben 800 vezető beosztású nyugat-európai munkavállalót kérdeztek meg. Az otthonról végzett munka nemcsak a munkavállalóra lehet pozitív hatással, de a cégek is jól járhatnak, ha lazább keretet engednek munkavállalóiknak.

A tanulmány szerint az okoseszközöknek köszönhetően 2020-ra az információs munkavállalók fele "bárhol, bármikor” típusú dolgozó lesz. Az okostelefonok, táblagépek és a hibrid eszközök teljesen átalakítják a munkavégzés módját, emellett pedig a hordható okoseszközök is egyre nagyobb szerepet kapnak.

Bárhol, bármikor
Fazekas István

Az Intel becslése szerint 2020-ra 50 milliárd Internet of Things (IoT) készülékből mintegy 400 millió lesz viselhető eszköz. Ennek köszönhetően minden bizonnyal a felhasználás köre is bővülni fog, így az okosórák, okoszemüvegek és társaik munkaeszközként is megjelenhetek az üzleti életben. Ráadásul az iPass jóslatai szerint 2018-ra mintegy 350 millió wifi hotspot lesz a világon, az ezek által biztosított, majdnem bárhonnani netelérést is könnyen kihasználhatja a munkavállaló.

A Leitz megbízásából készített kutatás megerősíti: a dolgozók egyre inkább a saját eszközeiken szeretnének dolgozni, ami bár a távmunka szempontjából a lehető legideálisabb, az adatok biztonságát illetően már kevésbé, így a vállalati informatikai szakembereknek az információt egyre nagyobb ellenőrzés alatt kell tartani.

A távmunkában (is) dolgozók viszont nem az adatbiztonságot értékelik nagy problémának, hanem az akkumulátorok üzemidejét. A megkérdezettek 59 százaléka tudatosan használja kevesebbet a telefonját, hogy az ne merüljön le, 73 százalékuk pedig mindig hord magánál töltőt. Bár a hagyományos mellett már megjelent a vezeték nélküli töltés lehetősége is, a konnektor hiánya egyelőre még mumusnak számít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!