szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyakran keringenek a weboldalakon olyan hamis videók, amelyek ugyan a YouTube-ról származnak, azonban a feltöltőjük egy korábbi klipet helyezett más szövegkörnyezetbe. Az alábbi eszközzel könnyen leleplezhetjük az ilyesfajta ármánykodást.

Nehéz, sőt szinte lehetetlen eldönteni egy videóról, hogy tényleg friss anyagról van-e szó, hiszen legfeljebb a feltöltés dátumát látjuk.

Ha gyanús számunkra egy klip, érdemes kipróbálni az Amnesty International YouTube DataViewer nevű eszközét. Az oldalra fellépve egy egyszerű felölet fogad, ahol csupán egyetlen dolgunk van, bekopizni a beviteli mezőbe a szóban forgó YouTube-videó URL-jét.

YouTube DataViewer

A Go-ra kattintás után egy rövid kivonatot olvashatunk a klipről, és láthatjuk a feltöltési dátumát is. Ez alatt kezdődik azonban az igazi szolgáltatás: kis nézőképeket láthatunk, és ezekből olyan információk is kinyerhetők, amelyeket a YouTube-ról nem érnénk el.

Ha a videó több verzióját is posztolták, akkor meg lehet állapítani, hogy melyik volt a legelső közülük, így kiderül, hogy ha valaki egy régebbi filmecskét tenne újabb környezetbe. A nézőképeknél használható a „fordított képkereső” is, így könnyű megtalálni a videót tartalmazó weboldalakat, azaz gyorsan és hatékonyan lehet azonosítani a régebbi verziókat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!