A németországi Hasso Plattner Intézet szakemberei a napokban mutatták be az Impacto nevű készüléket, ami a kézre, karra és lábra is felszerelhető érzékelők, valamint egy speciális szoftver segítségével képes a felhasználó számára a virtuális valóságot, ezzel keltve benne olyan érzést, mintha valóban megérintené a VR-ben lévő tárgyakat.
A kutatók két játékon keresztül már demonstrálták is, mire képes az Impacto: egy boxolós játékban a felhasználó érezte a karjára érkező blokkolt ütéseket, míg egy másik esetén úgy érezte, mintha valódi labdával dekázna. A fejlesztők mindezt a rezgés-visszacsatolsá mellett a bőr elektromos stimulálásával éri el a virtuális valóság érzékelését.
A fejlesztők szerint a hordozható eszköz végső változata wifin keresztül kommunikál majd, méretéből adódóan pedig a felhasználó akár sétálgatni is tud vele a virtuális térben. Egy ehhez hasonló eszközön, a virtuális valóság kesztyűn az a texasi Rice Egyetem hallgatói is dolgoznak, a Bristoli Egyetemen pedig azon munkálkodnak, hogy kesztyű nélkül is kitapinthassuk a VR-ben létező tárgyakat.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?