szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megnéztük, mit tud a gyakorlatban a Microsoft Nokiától vett telefoncsaládjának vélhetően utolsó tagja, az elérhető árú okostelefonok piacán hadrendbe állt, Windows 10 szoftveres Lumia 650.

Két és fél éve már annak, hogy a Microsoft felvásárolta a szebb napokat is látott Nokia mobilgyártó részlegét, és belefolyt az eleinte Nokia Lumia, majd Microsoft Lumia készülékek forgalmazásába. A finn márka rajongói alaposan el voltak keseredve, de az amerikai gyártó hatalmas lelkesedéssel vágott bele a lumiázásba. Kisebb-nagyobb sikerek akadtak ugyan, de egy ideje már egyértelműen látszik, hogy a Microsoft közelmúltbeli okostelefonos tervei kudarcba fulladtak. Mindezt jól szemlélteti, hogy a legutóbbi negyedévben már csak 2,3 millió Lumia talált gazdára, szemben az egy évvel korábbi 8,6 milliós mennyiséggel, illetve például az Apple által 2016 első három hónapjában eladott 51 millió iPhone-nal.

László Ferenc

A Microsoft utoljára tavaly októberben adott ki új modelleket, az olcsó Lumia 550-et, illetve a csúcskategóriás Lumia 950, Lumia 950 XL párost. (Utóbbitól számos erőssége ellenére sem voltunk igazán elájulva, egyszerűen hiányzott belőle az az extra, amivel minden high-end készüléknek ildomos rendelkeznie.) Bár a hivatalos kommunikációban nem beszélnek sem bukásról, sem végről, idén már nem nagyon számolhatunk új windowsos telefonnal. Ha minden jól megy, jövőre már érkezhet egy Microsoft Surface márkajelzésű telefon, addig viszont itt van nekünk a Lumia 650, ami tehát minden valószínűség szerint egy korszak végérvényes lezárása.

Kívülről

A 950-es Lumiákat rengeteg kritika érte amiatt, hogy dizájnjuk felettébb unalmas, ráadásul a felhasznált anyagok minőségével sem mindenki volt elégedett. A jelek szerint a Microsoft hallgatott a visszajelzésekre, így most az a furcsa helyzet állt elő, hogy a "kis" 650-es modell szemrevalóbb és minőségibb külcsínnel rendelkezik, mint a csúcskategóriás nagytesó. Oldalt matt alumínium keret van, a kellemes tapintásérzetet biztosító hátlap pedig ugyancsak matt felületű, és nem mellesleg bármikor könnyen cserélhető. Az óvatos lekerekítésekkel operáló, alapvetően négyszögletesen minimalista formaterv jól sikerült – bárcsak korábban ráérzett volna a gyártó erre az irányvonalra.

László Ferenc

Szuper a töltő. Szuperlassú.

A baloldali él teljesen csupasz, vagyis kihasználatlan, a szokásos hangerőállító kezelőszervek és a bekapcsoló gomb az ellentétes oldalon keresendők. Hardveres exponálógomb nincs. Mikrofonból alul és felül is találunk egyet, mint ahogy hangszóróból is, ellenben kihangosításra csak az egyik hangkeltő használható – a sztereó hangzást elbukjuk, de legalább a hangerő rendben van.

A mostanában divatos USB Type-C töltő helyett ezúttal egy jó öreg microUSB csatlakozó aljzatot kapunk, amivel még nem is lenne baj, azzal viszont annál inkább, hogy a gyárilag mellékelt töltő mindössze 550 mA-s, vagyis nagyon-nagyon(-nagyon) lassú. Vezeték nélküli tölthetőséget ebben a kategóriában nem várunk el, azt viszont illett volna megoldani, hogy legalább ugyanolyan 2500-as akkumulátor kerüljön a Lumia 650-be, mint amilyen az elődben is volt. A helyzet az, hogy az új modellben egy szerény 2000 mAh kapacitású akksi landolt, így aztán nem szabad meglepődni azon, ha a reggeli indulás után a telefon egy napig sem bírja, és minden este töltőért kiállt a megfáradt áramforrás.

László Ferenc

Kijelző

A korábban alkalmazott LCD-t OLED panelre cserélte a Microsoft, így aztán a kontrasztarány hirtelen az egekbe szökött. Az 1280x720 pixeles HD felbontás és az 5 colos képátló nem változott, ami rendben is van, viszont a kijelző körülötti kihasználatlan felületet illett volna némileg csökkenteni. A 297 ppi-s pixelsűrűségű, tehát a Retina képminőséget alulról súroló képernyő fényerejét automatika szabályozza, és a vállalkozó kedvű felhasználók manuálisan tuningolhatják a színhőmérsékletét és a telítettségét.

Régi nokiás örökség a mostanság "gyorsnézet képernyő" néven emlegetett funkció, melynek lényege, hogy a telefon inaktív állapotában is leolvasható a kijelzőről a pontos idő, a dátum és a különböző értesítések – valahogy úgy, mint a Samsung Galaxy S7 esetében.

László Ferenc

A képernyő felett egy f2,2-es fényerejű 5 megapixeles kamera található, a társmodelleknél mellé helyezett íriszszkennerről ezúttal le kell mondanunk.

A kijelző alsó sorában a szokásos három funkciógombra lehetünk figyelmesek: a vissza gombra hosszan rányomva az alkalmazásváltó hívható elő, a windows gombra rátapadva pedig egykezes használatot segítő funkció érhető el. No, nem mintha ez utóbbira egy 5 colos mobil esetében olyan nagy szükség lenne.

Hardver

A Lumia 650 Achilles sarka nem más, mint az alaposan alulméretezett chipkészlet. A négy darab 1,3 GHz-es processzormagot felvonultató Snapdragon 212 kis túlzással élve ma már leginkább csak egy okosórában nyújtana hibátlan teljesítményt, HD-kijelzős telefonba nem igazán való, még akkor sem, ha az éppen egy a hardveres erőforrásokkal közismerten hatékonyan bánó windowsos modell. Az egy dolog, hogy a komolyabb játékok azonnal letérdeltetik a legújabb Lumiát, az viszont egyenesen kínos, hogy szimplán a menüben közlekedve is meg-meg akad a rendszer, és néhol pillanatokra felbukkan a "betöltés" szócska. Az legalább jó hír, hogy az 1 GB RAM mellé nem 8, hanem 16 GB flashmemóriát pakolt a gyártó.

László Ferenc

Az LTE maximum 150/50 Mbit/s-os tempóra képes, a Bluetooth 4.1-es verziójú és persze a GPS-vevő sem hiányozhat a fedélzetről, azért viszont nagy kár, hogy a mobil windowsos telefonokról távozik a méltán népszerű Here Maps navigáció, és annak sem igazán örülünk, hogy a wifi kontroller mindössze a b/g/n szabványokat ismeri. Az NFC-támogatás és az FM-rádió adott, ellenben az infravörös portos tévétávirányításról le kell mondanunk.

Szoftver, kamera

A Windows 10 mobil verziója már ismerős lehet a gyártó korábbi modelljeiről, így most ennek részletes ismertetésébe nem mennénk bele. Adott a szokásos élő csempés felhasználói felület, mely már egész jól személyre szabható, megkapjuk a Microsoft remek irodai csomagját (Excel, Word, PowerPoint, OneNote), böngészni a vadonatúj Edge alkalmazással lehet, ezenkívül pedig olyan appokat is gyárilag feltelepítettek a telefonra, mint például a Facebook, a Shazam vagy a Skype.

A platform Áruházának kínálata mind a mai napig komoly lemaradásban van a nagy riválisokhoz (App Store, Play Store) képest, ami mellett keserű hab a tortán, hogy a telepített alkalmazásokat igen komótosan frissíti a rendszer. (Az első bekapcsoláskor feldobott több tucat update applikálásál alig hittünk a szemünknek, annyira sok időt vett igénybe.)

László Ferenc

A hétsávos ekvalizeres zenelejátszóra nem sok panaszunk lehet, a 8 megapixeles hátoldali kamerától pedig nem várhatunk csodákat, hiszen egy rendkívül kis méretű szenzor található benne. A haladó fotósok számára jó hír, hogy manuálisan állítható a zársebesség, a fényérzékenység és a fókuszálás is. De ez csak akkor jó hír, ha nem vesszük számításba, hogy haladó fotósok várhatóan a közelébe sem mennek ennek a készüléknek.

Verdikt

+: korrekt minőségű borítás, jól sikerült formaterv, kontrasztos kijelző, 16 GB tárhely, FM-rádió.

: rossz teljesítmény, gyenge akkumulátor, lassú töltő, nincs Full HD videófelvevő.

Egy valódi középkategóriás Lumiára nagy szükség lett volna, azonban a cikkünk írásakor mintegy 60-65 ezer forintos áron kapható 650-es modell több tekintetben is inkább az alsókategóriába sorolandó. A legfájóbb pont a gyenge chipset, illetve a korábbinál 25 százalékkal karcsúbb akkumulátor, de ezenkívül a gagyi töltő és a gyenge videófelvevő miatt sem természetes a mosoly az arcunkon. Legalább a búcsú lehetett volna szép, a Lumia 650 azonban méltatlanul szomorú módon zár le egy korszakot.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!