szerző:
Tetszett a cikk?

A Samsung az elmúlt hónapokban nem ült a babérjain, de az utóbbi hónapok/évek felemás piaci eredményei után volt is min dolgoznia. Teszteltük a dél-koreai gyártó tavaszi nagyágyúját, annak is a szebb-jobb, ívelt kijelzős változatát. Sok újdonsággal szolgál, van benne például hűtővíz(!) is.

2014 nem éppúgy alakult a Samsung mobilgyártó részlege számára, mint ahogy szerette volna, és ebben komoly szerepe volt annak, hogy a Galaxy S5 nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. 2015-ben aztán megérkezett a nulláról teljesen újra felépített Galaxy S6 és hajlított kijelzős, “edge” kiadása. Az S6-testvérpár sikerrel vette az akadályokat, hibátlannak azonban még így sem mondható – memóriája nem bővíthető, nem vízálló, aksiban lehetne erősebb. És itt jön képbe mostani tesztalanyunk, az S7 edge.

László Ferenc

Megnőtt – és az aksija is

A formatervezőknek idén nem sok dolguk volt, hiszen az S7 alapvonalai lényegében változatlanok maradtak, olyannyira, hogy első blikkre nehéz különbséget tenni egy S6 és egy S7 között. Ezzel szemben az S6 edge és az S7 edge villámgyorsan megkülönböztethető egymástól: az ívelt kijelzős modell képátlója 5,1 colról 5,5 colra nőtt. Ebből könnyen kikövetkeztethető, hogy a tömeg is növekedett, azonban a mérleg által mutatott 157 grammos értéket simán megbocsátjuk az új koreai harcosnak (iPhone 6s Plus: 192 gramm), hiszen bőven kárpótol érte a minőségi fémkeret, illetve az elöl és hátul egyaránt alkalmazott ellenálló üvegborítás. Ez utóbbiakat a bal és jobb oldali részükön is meghajlították, ami egyrészt nagyon jól mutat, másrészt ergonómiai szempontból is mindenképpen jó húzás. A masszív unibody készülékház hivatalos IP68-as minősítéssel bír, ami a gyakorlatban annyit jelent, hogy az S7 edge még a fedetlen csatlakozóaljzatok ellenére is tökéletesen víz- és porálló.

Az iPhone 6s Plus készülékteste sokkal nagyobb, de csak mert több rajta a kihasználatlan felület.
László Ferenc

A beüzemelés előtt nem árt tisztában lenni azzal, hogy SIM-kártyából a legkisebb, "nano" példányokat szereti az S7, és elődjétől eltérően a microSD memóriakártyákat is képes magába fogadni. Az S6 edge talán emiatt kapta a legtöbb kritikát, no és amiatt, hogy az akkumulátora mindössze 2600 mAh kapacitású. Jó hírrel szolgálhatunk, hiszen a Samsung ezen a téren is javított, ráadásul nem is kicsit, ugyanis az idei készülékbe valahogy sikerült belepréselnie egy 3600-as aksit. Ennek köszönhetően óvatosabb használat mellett 1,5-2 napos üzemidőre számíthatunk, ráadásul továbbra is megkapjuk a dobozban a gyorstöltőt. Sőt, a vezeték nélküli tölthetőség is adott, ehhez azonban már külön vásárolnunk kell egy Qi-kompatibilis töltőt.

A legjobb képernyő

A Galaxy S7 edge-ben található az iparág valaha készült legjobb kijelzője. Ezt nem (csak) mi állítjuk (szemrevételezés után), hanem a kijelzők részletes, laboratóriumi tesztelésével foglalkozó DisplayMate. Azt már említettük, hogy az oldalain enyhén lefelé ívelt panel 5,5 colos képátlójú, arról viszont még nem esett szó, hogy ezen a felületen 2560x1440 képpont (QHD) található, vagyis csaknem 80 százalékkal több, mint a hasonló méretű, de csak Full HD kijelzős iPhone 6s Plusban. Erre persze rá lehet vágni, hogy ezen a szinten már nehéz szabad szemmel különbséget tenni a kijelzők között, ám ekkor bekúszik a képbe a Samsung által már jó néhány éve fejlesztgetett Super AMOLED technológia, mely (szó szerint) végtelen kontrasztaránnyal, hatalmas betekintési szögekkel és minden korábbinál nagyobb fényerővel bír.

Ezt mutatja a képernyő akkor, amikor ki van kapcsolva.
László Ferenc

A Samsungnál idei újdonság, de már a régi Nokiákból ismerős lehet az úgynevezett Always On Display (AOD), melynek lényege, hogy a kijelző még a telefon inaktív állapotában is megjeleníti a pontos időt, a dátumot, a naptárt vagy valamilyen egyszerűbb díszítő motívumot. Ezt nagyon gyorsan meg lehet szeretni, hiszen mostantól már nem feltétlenül kell rányomunk a telefonra ahhoz, hogy az említett alapinfókhoz hozzájussunk. Némi negatívum, hogy az AOD funkció még a háttérvilágítás nélküli kijelző ellenére is óránként mintegy 1 százalékkal csökkenti az akkumulátor töltöttségi szintjét. Az is kár, hogy a dupla koppintásos ébresztés valamiért kimaradt a repertoárból.

A kijelző bal-, illetve jobb oldaláról bármikor behúzhatóak a különböző Edge-panelek, melyek két oszlopban vonultatják fel kedvenc alkalmazásainkat, illetve akár időjárás-jelentést, híreket, iránytűt és elemlámpa-kezelőfelületet is elhelyezhetünk itt. Apró extra az éjjeli óra: a kijelző oldalélén halványan ott figyel a pontos idő – ilyenkor az AOD funkció inaktív.

Szoftver

Nem is lehet kérdés, hogy az S7 edge kapásból pillecukrot (Marshmallow) eszeget, abból is egész konkrétan az Android 6.0.1-es verziót. Az erre rápakolt Samsung TouchWiz felülete alig változott, inkább csak kisebb reszelgetésekről és optimalizálásokról beszélhetünk. A természetesen témázható és mozgó háttérkép effekttel megbolondítható felület 4x4-es, 4x5-ös, illetve 5x5-ös rácsos ikonelrendezéseket támogat, és lényegében korlátlan lapot definiálhatunk az alapképernyőn. (Az első oldalon alaphelyzetben a különböző tartalmakat egy helyre begyűjtő Briefing található, de ez bármikor egyszerűen kikapcsolható.)

László Ferenc

Az alkalmazásváltó nagyméretű panelekkel operál, és lehetőséget ad arra, hogy egyetlen gombnyomással bezárjunk minden appot. Ha az alkalmazásváltó gombot nyomva tartjuk, előugrik a többablakos üzemmód, ezenkívül pedig kisméretű ablakban is futtathatjuk az appokat, sőt akár a komplett képernyő méretét lekicsinyíthetjük – a Samsung egyebek közt így, illetve átméretezhető billentyűzetekkel segíti az egykezes használatot.

László Ferenc

Szolgáltatások

Alaphelyzetben jelen van a fedélzeten a Samsung jó néhány már ismerős alkalmazása, így például a többek közt a hátoldali pulzusmérőben rejlő lehetőségeket is kiaknázó S Health, az időjárás infókkal is szolgáló S Tervező naptár, az Apple-féle Sirit koppintó S Voice digitális asszisztens, illetve a viselhető kütyükhöz szánt Samsung Gear. Érdekes módon a gyártó saját zene- és videólejátszója alaphelyzetben nincs ott a telefonon, helyettük a Google hasonló megoldásait használhatjuk. A webes és Samsung-fiókos bejelentkezéseket, illetve a telefon feloldását teszi egyszerűbbé és biztonságosabbá a kijelző alatti Home nyomógombba szerelt ujjlenyomatszenzor, mely elődjénél kétszer gyorsabban teszi a dolgát.

László Ferenc

Érdekes extra a játékosok számára készült Game Launcher, illetve Game Tools nevezetű megoldás: ezek révén részletesen beállíthatjuk, hogy milyen grafikát és milyen energiatakarékosságot szeretnénk alkalmazni a szórakozásunk során. Továbbá adott a lehetőség, hogy játék közben a hívásokon kívül minden egyéb jelzést, sőt még a kijelző alatti érintőgombokat is letiltsuk, valamint olyan gameplay videót is rögzíthetünk, melyen kis ablakban ott figyel a frontkamera által rögzített kép, vagyis a mi játék közbeni arcunk.

Kamera

A megapixelháború véget ért. Legalábbis a Samsung részéről biztosan, ugyanis az S7 edge-be sokak meglepetésére az S6 edge-énél kisebb felbontású főkamera került. A 16 megapixelről 12 megapixelre csökkent felbontás azonban nem rossz hír, sőt, hiszen a képminőség ettől nem hogy romlott volna, hanem éppen ellenkezőleg. Mivel a képérzékelő egyes pixelei nagyobbak lettek és az objektív fényereje is jelentősen nőtt, az új kamera elődjénél akár csaknem kétszer jobban teljesít rossz fényviszonyok mellett. Vadonatújra cserélték a fókuszrendszert, melynek köszönhetően az S7 edge lényegében azonnal pontosan belövi az élességet.

László Ferenc

A hátfalból immár csak minimálisan kiálló, fejlett optikai képstabilizátoros kameramodul manuális beállítási lehetőségekkel kedvez a haladó fotósoknak. Videós fronton adott a már régóta támogatott 4K felbontás, és akár 240 képkocka/másodperc sebességű szuperlassított felvételeket is készíthetünk, 720p HD felbontásban. A frontkamera maradt 5 megapixeles, de az objektív itt is nagyobb fényerejű lett a korábbinál.

Belsőségek

Az S7 edge új (nyolcmagos) Exynos 8890 chipsete az elődjénél papíron 30 százalékkal gyorsabb processzorokat és 60 százalékkal fürgébb grafikusgyorítót vonultat fel, és a gyakorlat is azt mutatja, hogy az új generáció még az amúgy sem éppen lassú S6-ra, és egyben szinte minden riválisára lazán köröket ver. A maga 132 ezer pontos teljesítményével még a pár hete Android-fronton vezető Huawei Mate 8-ra is.

László Ferenc

Az egyes régiókban (nálunk nem) Snapdragon 820-as chipkészlettel árult készüléket lényegében lehetetlen megakasztani, amiben fontos szerepe van a 4 GB RAM-nak is, ami hosszú ideig bőven elegendő lesz. A belső tárhely kiviteltől függően 32/64 GB kapacitású. Nálunk egy 32-es példány járt, amely gyári alaphelyzetben mintegy 22 GB szabad tárhelyet mutatott.

Jó hír, hogy a lóerő ellenére a melegedés nem jelent (akkora) problémát, ugyanis a gyártó egy különleges vízhűtéses, hőcsöves megoldást vetett be. Ahogy a Samsung egyik képviselője mondta: az S7-esek vízállók, de a belsejükben víz található.

A 4G/LTE mobilnet akár 450/50 Mbit/s-os tempóra is képes, no és persze az ac-szabványos wifi, a 4.2-es Bluetooth, az NFC és a GPS-vevő sem hiányozhat a fedélzetről.

László Ferenc

Verdikt

Tökéletes okostelefon nincs és nem is nagyon létezhet, azonban tény, hogy a Samsung az S7-es szériával közelebb került hozzá. A koreai vállalat idei sikerreceptje egyébként meglehetősen egyszerű: tartsd meg a korábbi jó dolgokat, és fűszerezd olyan extrákkal, melyeket a vásárlók eddig hiányoltak. Valahogy így született meg a közvetlen elődökre nagyon hasonlító, négyféle színváltozatban készülő S7 és S7 edge, melyek immár vízálló csomagolásban kínálnak elképesztő sebességet, bővíthető tárhelyet, gyönyörű kijelzőt, kiváló kamerát és egyáltalán nem utolsó sorban nagy kapacitású akkumulátort. A moduláris felépítéssel hódító nagy rivális LG G5 feladata tehát abszolút nem egyszerű, az Apple idei csúcsmobiljának a bejelentése pedig egy picit még odébb van.

A március 11-étől kapható, 32 GB-os kivitelű Samsung Galaxy S7 és S7 edge különböző verziónak magyar árait itt találja.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!