szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tavaszi Galaxy S7 után ismét új csúcskategóriás készülékkel jött ki a Samsung. A most bemutatott Galaxy Note7-essel nem kispályázik, de persze itt is van valami a mérleg másik oldalán: a mobil mindkét értelemben megterheli az átlagos magyar zsebet.

A legtöbb okosmobilt eladó Samsung egy évben két igazán fontos telefont szokott bejelenteni. A rendszerint tavasszal érkező Galaxy S-sorozat tagjai a mainstreamnek szánt csúcskészülékek, az ősszel – illetve most már inkább nyár végén – megjelenő Note-széria mobiljai pedig egyértelműen a számháborút szeretné megnyerni a dél-koreai gyártó: a nagyképernyős Note-ok felhasználói lehetőségeit évről évre közelebb viszi egy átlagos laptopéihoz.

László Ferenc

Ennek egy részét képezi a telefonba helyezett hardver, ami ugyanarra az Exynos 8890-es chipsetre épül, mint a tavaszi Galaxy S7. A számok bűvöletében élőknek: ez praktikusan egy 2,3 GHz négymagos egységet és egy 1,6 GHz-es négymagos egységet jelent. A telefonban emellé 4 GB RAM került (ami kevesebb a OnePlus 3 hatjánál), tárhelyként viszont a telefonok terén már jókorának számító – microSD kártyával bővíthető – 64 GB lett az alap. A lényeges egységek közt van még az S7-esével megegyező, optikai képstabilizátorral szerelt 12 megapixeles kamera, ami megapixelek terén ugyan “rosszabb” a tavalyi Note5-be került 16-osnál, de a jobb objektívnek köszönhetően jó esély van a legalább ugyanolyan jó fotókra. (Erről bővebben írunk majd jövő héten várható tesztünkben, amikor már tapasztalataink is lesznek.)

Jó, de ez egyáltalán nem számítógép

Ez, papíron, még közel sem jelenti az iparág legerősebb készülékét, de a “már majdnem laptop” meghatározást nem is csak az erő miatt akaszthatjuk a Londonban bejelentett telefonra. Van ugyanis például egy 5,7 colos képernyő, amely messze nem ad ki ugyan egy laptopot, ám a telefonok közt kétségtelenül méretes. (A méret mellett a felbontás is maradt, 1440 x 2560 pixeles, és adott az oldalt lekerekített képernyő, amin értesítések és gyorsgombok is megjeleníthetők.)

László Ferenc

A számítógépes hasonlatunk igazából az erő és a funkciók együttesének szólt: a Note-szériától megszokott módon ugyanis kiegészítőkkel szoftveresen is odafigyelt rá, hogy egy átlagos, csak hétköznapi szövegmennyiséget gépelő felhasználó már-már a laptopját is kiválthassa a méretes telefonnal. Ennek egyik segítője szokás szerint az S Pen, amellyel már a víz alatt is írhatunk a képernyőre. A különleges, de nem túl praktikus funkcionalitás mellett a toll olyasmire is képes, aminek jóval nagyobb hasznát vehetjük a mindennapokban. Ilyen például a toll odaérintésére működő fordítás vagy a nagyítás. De a jegyzetelés is: egy-egy kivágott képernyőképre még úgy is jegyzetelhetünk, hogy az adott screenshot egy videó.

Megkérik az árát

Az utóbbi időben egyre több gyártó közölte, hogy szerinte övé a legbiztonságosabb androidos telefon. A Samsung egyelőre nem állít ilyet, viszont a lassacskán a középkategóriába is beszivárgó ujjlenyomat-leolvasó mellé ezúttal egy szemünk alapján azonosító íriszszkennert is tett. A vállalat állítása szerint ez sokkal biztonságosabb, mint az ujjlenyomatos azonosítás. (Amit az FBI legutóbbi lépése után hajlamosak vagyunk elhinni.) A biometrikus azonosítást nem csak a lezárt képernyő felnyitására használhatjuk, egyes alkalmazások megnyitását is ehhez köthetjük, vagy akár dokumentumokat, fényképeket és mappákat is lezárhatunk vele.

László Ferenc

A készülék az amerikai piacon augusztus 19-én jelenik meg, itthonra szeptember 2-án ígérik. A Note7 sajnos nem csak egy átlagfelhasználó lehetőségeiben közelít egy laptophoz, hanem árában is: Magyarországon 290 ezer forintot kérnek majd érte.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!