szerző:
Tetszett a cikk?

Az Alcatel legújabb telefonja felsőkategóriás vonásokat kínál a kategóriához képest nem rossz áron, ráadásul még egy virtuálisvalóság-szemüveget is tesz a dobozba a gyártó.

Miközben a híradások túlnyomó részéből az Apple és a Samsung legújabb készülékeiről szólnak, érdemes tisztában lenni a kisebb gyártók újdonságaival is. Már csak azért is, mert több olyan is van, amelyik szépen lassan kiváló ár/érték arányú termékekkel szórja meg a piacot. Ilyen például a talán egy kicsit túl nagy csöndben dolgozó Alcatel is. A francia felmenőkkel rendelkező, jelenleg kínai tulajdonban lévő gyártó tavalyi csúcsmodelljével elégedettek voltunk, most pedig itt az utódmodell. Az Idol 4S-be minden fejlesztést belepakoltak, amit csak le tudtak venni a polcokról, így jelenleg ez a készülék jelenti az Alcatel legjobb tudását.

Külsőségek

Míg az elődmodell masszív műanyag kialakításán még érezhető volt, hogy a gyártó csak tapogatózik a felsőbb kategóriákban, addig az Idol 4S azonnal arcunkba vágja azokat a high-end vonásokat, amiket a nagy és neves gyártóktól szoktunk meg. Az oldaléleken hűvös tapintásérzetet biztosító fémkeret van, az elő- és hátlapot pedig egyaránt üveg borítja, a minőségérzet tehát rendben van. Az persze már más kérdés, hogy a telefon nagyon könnyen piszkolódik, és – ezt nem vittük véghez – valószínűleg gyorsan törik. A dizájnt sikerült jól eltalálni, ami részben annak is köszönhető, hogy a tervezők nyúltak néhány ötletet a Samsung Galaxy S6/S7-ből.

László Ferenc

A 7 milliméter vastag, nem vízálló készülék 149 grammot nyom a mérlegen, de a gyakorlatban egyáltalán nem éreztük súlyosnak. A szokásos bekapcsológomb/SIM-foglalat/hangerőállító gomb triumvirátus mellé a bal oldalra került egy köralakú Boom gomb is, mely helyzettől függően mindig valamilyen spéci funkciót csalogat elő. Segítségével a kezdőképernyőn látványos időjárás animációkat jeleníthetünk meg, hívások közben aktiválhatjuk a zajos környezeti funkciót, a galériában egyszerűen készíthetünk kollázsokat, a zenelejátszót pedig teltebb basszusokkal vértezhetjük fel.

Zenei véna

Az Alcatel ezúttal komoly figyelmet szentelt a  hangzásnak, így a kijelző felett és alatt is található egy-egy hangszóró, melyek 3,6 W-os teljesítménye általában több mint elegendő. Érdekesség, hogy a hangszórók előre és hátra is képesek szólni, vagyis mindkét oldalon apró lyukak találhatók felettük. Ha a környezetünket inkább nem terhelnénk a saját zenei ízlésünkkel, akkor a felső élen lévő jack dugaljba csatlakoztathatjuk az alapáron járó vezetékes JBL headsetet, melynek hangminősége impozáns. A Waves Maxx Audio alkalmazás révén egyszerűen személyre szabható a hangzásvilág, ezenkívül pedig FM-rádiót és DJ funkciós mixelő appot is kapunk.

László Ferenc

Fejjel lefelé

Ebből a készülékből sem maradt ki az Alcatel mobiljainak különleges praktikuma: teljesen mindegy, hogy milyen irányban vesszük kézbe, vagy tesszük a fülünkhöz a telefont, a felhasználói felület ugyanis orientációtól függően mindig automatikusan a megfelelő pozícióba forog, és a hívások lebonyolítását sem zavarja meg, ha esetleg fejjel lefelé fogjuk a készüléket.

Mivel az előlap szinte teljesen szimmetrikus, sokszor nem is tudjuk, hogy most éppen melyik részével felfelé emeltük fel az asztalról a telefont. Ezzel kapcsolatban egyedül a frontoldali kamera lehet árulkodó, melyből logikusan csak egyet kapunk, 8 megapixeles kivitelben, a kijelző felett elhelyezve.

László Ferenc

A hátlapból 1,5 milliméternyit kiemelkedő, Sony szenzoros főkamera révén maximum 16 megapixeles felbontású felvételek készíthetők: a 4:3 képarányú fotók részletgazdagsága és színvilága jó fényviszonyok közt teljesít rendben. HDR módban kicsit lassúnak éreztük a kamerát, amely rossz fényviszonyok mellett sem igazán brillírozik, hiszen objektívje csak f2-es fényerejű (S7: f1,7, a kisebb érték a jobb) és optikai képstabilizátor sincs benne.

Kijelző és VR-világ

Az előlap mintegy 72 százalékát uraló kijelző AMOLED technológiájú, vagyis rendkívül kontrasztos képet biztosít és hatalmasak a betekintési szögei. Ráadásul Full HD helyett immár QHD felbontást kapunk, és bár az 5,5 colos képátlón ily módon elért 534 ppi-s pixelsűrűség első hallásra parasztvakításnak tűnhet, mégsem feltétlenül az.

László Ferenc

Az Idol 4S mellé jár ugyanis egy virtuális szemüveg, melynek két lencséjével egészen közelről látjuk a kijelzőt, és ilyenkor bizony jól jön az extra felbontás. A 280 gramm tömegű és alapvetően kényelmes viseletet biztosító VR eszköz alján két érintőgombot találunk, a könnyen kezelhető felhasználói felület pedig tucatnyi 360 fokos videót, fotót és játékot vonultat fel, ezenkívül pedig új VR tartalmak letöltésére is lehetőség nyílik. A telefont a szemüvegbe helyezve azonnal elindul a VR szoftver. A mostanában kifejezetten divatos VR-es kiegészítő telefon mellé csomagolása jó ötlet – főleg tartalmakkal megtámogatva, de szó szerint érezhető negatívum, hogy már néhány percnyi használatot követően is nagyon felforrósodik a készülék hátoldala.

Hardver és szoftver

Bár a Snapdragon 652-nél léteznek gyorsabb chipsetek, ezt az SoC-t még a QHD felbontású kijelző mellett sem érezni lassúnak: bár a 83 ezer pontos AnTuTu érték messze nem rekord, alátámasztja tapasztalatunkat, miszerint az Idol 4S képes helytállni a hétköznapokban. A körülbelül a tavalyi felsőkategóriás Snapdragon 808-as, illetve 810-es chipkészletek szintjén lévő nyolcmagos megoldás mellett 3 GB RAM és 32 GB belső tárhely figyel. (Ez utóbbiból alaphelyzetben mintegy 20 GB áll szabadon a rendelkezésünkre.)

A fixen beszerelt akkumulátor kereken 3000 mAh kapacitású, mintegy 1,5 napos készenléti időt biztosít és 0-ról 60 százalékra már 30 perc alatt feltölthető. Jó hír, hogy a gyártó a 15 W-os vezetékes gyorstöltőt sem spórolta ki az alapfelszereltségből, wireless tölthetőségről viszont sajnos nem gondoskodott. A 4G mobilnet 300/50 Mbit/s-os sebességre képes, a Wi-Fi ac szabványú, a Bluetooth 4.2-es verziójú, valamint az NFC és a GPS-vevő is jelen van a fedélzeten.

László Ferenc

A hardverre az Android (6.0.1) alapjain túl csak minimális látható szoftvermódosítás érkezett, az Alcatel (szerencsére) nem bonyolította túl a Google által megálmodott felületet.

A dupla koppintással felébreszthető és normál kesztyűben is kezelhető kijelzőn zárolt állapotban gyorsan elérhető többek közt a híváslista, a dalfelismerő funkció és a számológép.

Verdikt

+:korrekt külcsín és minőség, orientáció-független használhatóság, szép AMOLED kijelző, VR-szemüveg, FM-rádió, gyorstöltés, jól eltalált árazás.

: könnyen piszkolódik, ujjlenyomatszenzor csak az amerikai változatban van, a kamerán lehetne még fejleszteni, VR szemüvegben felforrósodik a mobil.

Az ígéretek szerint a közeljövőben Android 7.0 Nougatra frissülő Alcatel Idol 4S minden egy kicsit fronton jobb lett az elődjénél. Bár több tekintetekben nem érhet fel a Samsung Galaxy S7 vagy az LG G5 szintjére – de azok nem is ennyibe kerülnek. Az Idol 4S "személyében" egy ár/érték arányban igen korrekt produkciót előadó telefonhoz van szerencsénk. A kínai TCL által gyártott Idol 4S kártyafüggetlen hivatalos listaára 120 ezer forint, és ezért a pénzért a telefonon kívül egy virtuális szemüveget, egy 10 ezer forint értékű JBL fülest, egy átlátszó tokot valamint egy kijelzőfóliát is kapunk. Akit sem a virtuális valóság, sem az átlagosnál jobb fülhallgató nem érdekel – vagy már rendelkezik ezekhez való eszközökkel –, az nagyjából 120 ezer forintért kaphat egy teljesítményét tekintve valamivel erősebb OnePlus 3 telefont is.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!