Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Norbi előállt egy “bizonyítékkal”, amiből sajnos pont kiderült, hogy a Google működését sem ismeri

Közismertté vált “szóhibája” után védeni próbálja magát Schobert Norbert, bizonyítékul pedig a legnépszerűbb keresőszolgáltatást is citálja. De éppen annak ellenkezőjére világít rá, mint amire szeretett volna.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Norbi előállt egy “bizonyítékkal”, amiből sajnos pont kiderült, hogy a Google működését sem ismeri

“Be lehet írni, hogy gyökér vagyok, de a Google a vegyjelet és szerkezeti képletet szinonim használja, mint a szleng” – írta facebookos oldalán a fitneszguru azzal kapcsolatban, hogy hétvégén a cukor és a kokain “vegyjelét” emlegette, igencsak hasonlónak ítélve a két anyagot. Schobert képernyőképeket is közzétett, melyeken az látható, hogy a Google-kereső automatikus kiegészítő funkciója a cukor mellett például a sósav kapcsán is rögtön a “vegyjele” kifejezést ajánja fel.

Facebook / Norbi Update

Ebből sajnos felsejlik, hogy a fitneszedzés terén vitathatatlanul jól teljesítő Schobert a kémia mellett a kereső működését illetően sem rendelkezik elégséges ismerettel. Ami legalábbis elvárható lenne akkor, ha valaki korábbi állítása alátámasztására hozza fel a dolgot.

Egyrészt a képernyőképek nem túl érdekesek, ha ugyanis a cukor kifejezés után nem a “v”, hanem az “ö” karaktert gépeli be valaki, akkor máris látható az “összegképlet” keresési javaslat. De hogy akkor miért “tudja úgy” a Google, hogy a cukornak van vegyjele? Nézzük, honnan is veszi a Google a keresési javaslatait.

Google

A “cukor v” begépelése után tehát például azért adhatja ki a “cukor vegyjele” keresési javaslatot a Google, mert az illető korábban erre keresett. És/vagy azért – ami jelen esetben a meghatározóbb faktor lehet –, mert sokan keresnek rá erre a szókapcsolatra. Ez, a Google-ból kisajtolt “bizonyíték” tehát csak azt bizonyítja, hogy a magyarok közül sokaknak nincs fogalmuk arról, hogy mi a vegyjel, és mi az (összeg)képlet. (Éppen ezért lenne szükség arra, hogy a tudományos tényekről kommunikáló, magukat szakértői szerepbe állító emberek helyesen terjesszenek ismereteket.) A Google súgója egyébként kifejezetten felhívja rá mindenki figyelmét: “a várható kifejezések nem a keresésre adott válaszok, és nem más személyek vagy a Google által tett kijelentések az Ön keresőkifejezéseivel kapcsolatban”.

Azzal együtt, hogy a Google keresője vitathatatlanul óriási szolgálatot tett az emberiség által felhalmozott tudás rendszerezésében, tanulni csak úgy lehet segítségével, ha tudja használni az ember. Ugyanezt a vonatkozó bejegyzés alatt kommentelő hozzászóló így fogalmazta meg:

Nos, kedves Norbi, íme, a bizonyíték, hogy egy szakmát (pláne természettudományit) nem lehet a Google-ból megtanulni. És még dicsekszel is vele, hogy táplálkozási "szakértőként" megbuknál általános iskolai kémiából. Én sem szólok bele a fitneszedző munkájába, te se szólj bele a kémiába. Üdv: egy vegyész.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.