szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai kutatók a NASA legerősebb szuperszámítógépe segítségével készítették el azt a szimulációt, melyben azt próbálják modellezni, mi történik, ha egy asztaroida belép a Föld légkörébe. Az egyik szimulációról egy látványos videót is készítettek.

A NASA eljárásával megjósolhatóvá válik, hogy egy Föld felé közelítő aszteroida miként viselkedik majd a légkörbe belépve, ezzel együtt pedig milyen károkat és sérüléseket okozhat. Az adatok tudatában a szakemberek így már jóval a bekövetkezés előtt megtehetik a szükséges óvintézkedéseket, hogy minél kisebb legyen a kár és a sérülések száma.

Michael Aftosmis, a NASA egyik vezető mérnöke szerint jelenleg az aszteroidák becsapódása az egyetlen olyan természeti katasztrófa, amit képesek lehetünk előre jelezni. Éppen ezért fontos, hogy ne csak a bekövetkezés pillanatát, de a hatását is ismerjük, hogy mielőbb fel tudjunk rá készülni.

A kutatók ezért egy 3D-s modellt készítettek, majd az adatokat betáplálták a NASA legerősebb szuperszámítógépébe, hogy aztán megjósolják a lehetséges forgatókönyveket.

A szakemberek a 2013-as oroszországi, egész pontosan a cseljabinszki meteoreseményt is szimulálták, amiből jól látszik, miként viselkedett a 20 méter átmérőjű, nagyjából 10 ezer tonnás égitest, amikor 20 km/másodperces sebességgel belépett a légkörbe. A pirossal, narancssárgával és sárgával jelölt lökéshullámok repedéseket okoztak az aszteroidán, ami végül palacsintaként lapult ki.

Bár a kutatók a modellel számtalan forgatókönyvet képesek szimulálni, a szakemberek felhívják a figyelmet arra is, hogy az esetek egy kis részében nem tudnak jóslatokba bocsátkozni. Ilyen volt a cseljabinszki meteor is, ami a Nap felől közeledett, így egyetlen teleszkóp sem volt képes észlelni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!