szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár Magyarországon a fűtés ellátásbiztonsága magas, előfordulnak olyan helyzetek, amelyek indokolják alternatív fűtési megoldások alkalmazását: ez az elsődleges fűtést meghibásodása vagy a szokatlanul hideg idő is lehet. Az egyik legnagyobb kiskereskedő adatai alapján itthon 15-20 ezer forintot fordítunk valamilyen másodlagos, kisebb fűtőberendezés beszerzésére.

Versits Tamás, a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesületének elnökének tapasztalata szerint a magyarok egyre nagyobb hányada vásárol kiegészítő fűtési eszközöket, alapvetően 3 ok miatt. Egyik ok a központi fűtés elindítását megelőző hűvös, őszi idő; az összes vásárlás 80-85 százaléka ezzel indokolható. A másik ok, ami miatt sokan tartanak otthon tartalékban mobil fűtőkészüléket, a fűtésrendszer meghibásodásától való félelem. Gondoljunk csak arra, hogy minden évben több ezer otthonban romlik el a távfűtés, illetve sok háztartásban működnek kiöregedett kazánok – a vásárlások 10-15 százalékát az ilyen esetekre való felkészülés motiválja. A harmadik ok a tartós téli hideg idő beköszönte, amikor a külső hőmérséklet -10-13 fokra vagy az alá süllyed. Ilyenkor a telepített fűtőberendezés gyakran már nem képes a megfelelő belső hőmérsékletet biztosítani, a lakók hidegnek érzik otthonukat.

A különböző fajta fűtőberendezések egy-egy adott helyzetben hozzák a legjobb formájukat, ehhez azonban tudni kell melyik készülék mire alkalmas. A ventilátoros hősugárzó kis mérete révén könnyen hordozható, ezért akár munkahelyen is észszerű megoldás, ráadásul bekapcsolás után azonnal érezzük hatását. Az olajradiátor is népszerű megoldás itthon, jól szabályozható, ami lehetővé teszi különböző méretű helyiségek fűtését. Bár az ágy- és lábmelegítők nem tartoznak szorosan a mobil fűtőkészülékek körébe, mégis sokan választják ezt a megoldást. A hőmérséklet-fokozatok állíthatóak, így egyéni igényeinkre szabottan használhatjuk a hideg estéken. Drágább megoldás, de egyre népszerűbbé válik az infrafűtés. A technológia előnye, hogy a panelekből kibocsátott infrasugarak nem a levegőt, hanem a tárgyakat melegítik fel.

Pixabay / suvajit

A szakértők szerint fontos figyelembe venni, hogy az elektromos árammal működő berendezések esetén fennáll a belső hálózat túlterhelési veszélye. Ez egy nem megfelelő műszaki állapotú, illetve nem terhelhető vezeték esetén, a nagyfokú melegedés miatt, szélsőséges esetben tűz kialakulásához is vezethet. A vásárláskor azt mindenképpen meg kell fontolni, hogy a felhasználási helyen rendelkezésre állnak azok a feltételek (hálózati kapacitás) melyek a vásárolandó eszköz biztonságos és hatékony üzemeltetését lehetővé teszik. Legyünk felkészültek a szakértő speciális kérdéseire is: Alu- vagy rézhálózat van a lakásban? Mikori építésű, vagy mikor volt az elektromos hálózat felújítva? Hány amperes automaták vannak felszerelve? Szokott-e lecsapni a biztosíték?

Nem sietjük el a beszerzést

A Media Markt közlése szerint ők már szeptembertől érzik a forgalomnövekedést. De ahogy például a feltöltőkártyás adategyeztetés terén is, nagyon sokan az utolsó pillanatokra hagyják az eszközök beszerzését – a legnagyobb fűtőtestestes forgalmat ezért az áruházlánc a téli hónapokban tapasztalja.

A műszaki üzlethálózat tapasztalatai alapján az emberek átlagosan 15-20 ezer forint értékben költenek kiegészítő fűtő eszközökre, melyek közül a tavaly októbertől márciusig tartó időszakot vizsgálva a ventilátoros hősugárzó, az olajradiátor bizonyult a legnépszerűbbnek. A fűtő párnák, takarók és lábmelegítők iránt is nagy szokott lenni a kereslet, bár ezek alapesetben nem fűtőkészülékek, de a forgalomnövekedés arról tanúskodik, ezeket, mint "személyi kályhákat” használják a vásárlók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!