Két nagyon fontos könyvet szúrtak ki a kínai elnök beszéde közben a polcon, rögtön beindultak a találgatások

Hszi Csin-ping kínai elnök újévi beszéde alatt több olyan (új) könyvet is kiszúrtak a netezők, ami megmutathatja, merre halad tovább Kína a jövőben.

  • hvg.hu hvg.hu
Két nagyon fontos könyvet szúrtak ki a kínai elnök beszéde közben a polcon, rögtön beindultak a találgatások

Kínában a hagyományok szerint Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke beszédével köszönti az új évet, amivel egyben utat is mutat, hogy milyen terv mentén működik az ország a következő hónapokban. Sokan azonban nemcsak Hszi Csin-ping szavaira kíváncsiak, hanem arra, ami mögötte van – egész pontosan a könyvgyűjteményére. Az ott sorakozó szerzők és művek alapján próbálják kitalálni, mi minden gyakorol hatást az elnökre. Az idei évben pedig két érdekességet is felfedeztek a könyvtárában.

A The Sanghaiist beszámolója szerint Hszi Csin-ping polcán két, a mesterséges intelligenciával foglalkozó könyv is megjelent. Az egyik Pedro Domingos műve, a The Master Algorithm, a másik pedig Brett King Augmented: Life in the Smart Lane című írása. Mindkét szerző a mesterséges intelligencia társadalomra gyakorolt hatását írja le, utóbbi kissé sci-fis módon, míg Domingos sokkal valósághűbben, a gépi tanulás fejlődéséből kiindulva. Az ő könyvét egyébként maga Bill Gates is ajánlja.

Kínai Állami Televízió

Emellett olyan klasszikusok kerültek a polcra, mint a Háború és béke, Az öreg halász és a tenger, az Odüsszeia vagy A nyomorultak, de találni még ott a gazdasággal kapcsolatos könyveket és a kínai történelemmel foglalkozókat is.

A közönség figyelmét természetesen a mesterséges intelligenciával foglalkozó írások keltették fel, ami nem is csoda, hiszen a világban jelenleg óriási a verseny az elsőségért. Erre törekszik Kína is, a két könyv felbukkanása pedig azt jelezheti, a következő időszakban ez lesz az ország egyik fő kutatási irányvonala. Nem véletlenül. Vlagyimir Putyin tavaly már kijelentette, az lesz a világ ura, aki elsőségre tesz szert a mesterséges intelligencia kifejlesztése terén. Erre (is) reflektálva mondta el nekünk álláspontját Derek Woodgate jövőkutató bő egy hónappal ezelőtt.

Azt egyelőre továbbra sem lehet tudni, hogy melyik ország pontosan hogyan áll a mesterséges intelligencia fejlesztésével, a The Verge szerint azonban az USA könnyen lépéshátrányba kerülhet, Donald Trump ugyanis egyre kevesebb anyagi forrást biztosít a kutatásokra, ráadásul a bevándorlásellenes rendelkezése miatt a tehetséges kutatókból is kevesebb érkezik az országba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.