szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia kutatók arra voltak kíváncsiak, az ekvivalenciaelv mennyire állja meg a helyét a világűrben. Úgy tűnik, Galilei elve – amelyre Einstein a relativitáselméletét is alapozta – tűpontos volt.

Galilei számos közismert munkája mellett egy rendkívül fontos felfedezést is tett: ő alkotta meg az ekvivalenciaelvet. Albert Einstein később ezt az elvet használta fel munkájához, melyben megalkotta a relativitáselméletet, így egyáltalán nem túlzás azt állítani, Galilei 400 évvel ezelőtt tett felfedezése a modern fizika alapját tette le. Hogy ez az elv mennyire egyetemleges, azt nemrég a francia űrügynökség egy műhold segítségével is bebizonyította.

A Microscope (Micro-Satellite à traînée Compensée pour l'Observation du Principe d'Equivalence) nevű műholdat még 2016 áprilisában lőtték fel, hogy mintegy 700 kilométeres magasságban igazolja az elvet. Az elv lényegében kimondja, hogy a különböző tömegű testekre a gravitáció miatt ugyanaz a gyorsulás hat – írja az IFLScience.

YouTube / Numberphile

A mintegy 240 millió dolláros (kb. 60,6 milliárd forint) kísérletben két egyforma hosszúságú, de különböző átmérőjű (és anyagú) hengert alkalmaztak.

A kísérlet során minden külső erőhatástól mentesítették a hengereket, hogy semmi se tudja befolyásolni az eredményt. A 300 kg-os műholdon belül apró feszültséggel tartották helyes pozícióban a hengereket. Mivel a műhold 1,5 óra alatt kerülte meg a Földet, az eltérő mértékű feszültség azt mutatta volna, hogy a hengerek elmozdultak egymástól, ez pedig cáfolta volna Galilei elvét. Ám a Földet még 1500-szor megkerülve sem volt tapasztalható semmilyen eltérés.

(A borítókép illusztráció.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!