Sosem látott maja barlangfestményeket találtak a Yucatán-félszigeten
Madarakat, emlősöket, keresztet, geometriai figurákat és harcosokat ábrázoló képek láthatók egy 15 méter hosszú sziklán.
hvg.hu/MTI
Maja barlangfestményeket találtak a mexikói Yucatán-félszigeten. A régészek egy 15 méter hosszú és öt méter magas sziklán bukkantak rá a leletekre a félsziget keleti részén húzódó dzsungel egyik barlangjában, ahol egy víznyelőt is találtak. A festmények többek között madarakat, emlősöket, keresztet, geometriai figurákat, és harcosokat ábrázolnak.
Szakemberek szerint a most talált leletek nem csak a Yucatán-félsziget egyedüli barlangfestményei, de az eddigi legfontosabb ilyen alkotások, mivel meglepően sok motívumot jelenítenek meg.
A mexikói ökológiai, tudományos és kulturális intézet kutatója azt nyilatkozta: a felfedezés új információkkal szolgál a maja szokásokról. Azt egyelőre még nem tudják, pontosan mit jelentenek, vagy mire utalnak a festmények, és arról sincs információ, hogy mikor készülhettek. A leletek pontos helyét egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, mivel félnek attól, hogy megrongálják a festményeket.
Időre kell a vécét sikálni, elképzelni nem tudtam, hogy van ilyen – mondta a HVG podcastjában Pukli István egykori gimnáziumigazgató, a magyar oktatás reformjáért harcoló Tanítanék mozgalom egyik arca, aki jelenleg Dániában takarítja mások otthonát.
Az ízlés és kulturális érték másodlagos, szakmányban öntik újra betonból a várakat, rokoni beruházásoknak sokszor jár a kiemelt gazdasági jelentőség, műemlékvédelmi szempontok nélkül.