szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyre nagyobb gondot jelentenek a híroldalak és a közösségi médiumok számára az álhírek. A Michigani Egyetem kutatói hatékonynak tűnő segítséget fejlesztettek ki a leleplezésükre.

Esetenként még az embernél is hatékonyabban különbözteti meg a hamis híreket az igaziaktól a Michigani Egyetemen fejlesztett számítógépes algoritmus, amelyet a hétvégén mutattak be egy nemzetközi számítógépes nyelvészeti konferencián Santa Fében.

A rendszer fejlesztőcsoportjának vezetőjét, Rada Mihalceát is éppen az a negatív hatás zavarta, amelyet a hamis hírek okoznak a politikában és persze a mindennapi életben. Csapatával olyan nyelvi algoritmust fejlesztett, amelyik elemzi a leírt híreket, olyan jeleket keres a szövegben, a nyelvtani szerkezetekben, az írásjelekben, amelyek álhírekre utalhatnak.

Bár a híroldalak és a közösségi médiumok nagy része hús-vér szerkesztőkre támaszkodik az álhírek kiszűrésében, az automatizált rendszer azonban remekül támogatja és leegyszerűsíti a munkát. Vannak például szavak, amelyek a valódi hírek használatánál gyakoriak, a mesterséges intelligencia pillanatok alatt összeszámolja ezeket. Erre ugyan az emberi munkaerő is képes, csak ez elvonhatja a figyelmét a szöveg tényleges értelmezésétől.

A Michigani Egyetem rendszere 76 százalékos pontossággal szűri ki az álhíreket az emberi szerkesztők 70 százalékos eredményével szemben. Ezzel együtt azt a kutatók sem állítják, hogy a rendszerük teljesen kiválthatja az emberi közreműködőket, de hatékony segítség lehet a kamuhírek elleni küzdelemben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!