szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A klímaváltozás nem csak a Föld bizonyos pontjait és országait veszélyezteti, Nagy-Britannia esetében sem tartogat pozitív forgatókönyvet. Egy most kiadott jelentésben arról is szó esik, mi várható a szigetországban, ha nem állunk le.

A klímaváltozás hatásai miatt a nyarak akár több mint 5 fokkal is forróbbak, a telek melegebbek és esősebbek lehetnek Nagy-Britanniában a 2070-es évekre, az emelkedő tengervízszint pedig komoly áradásokat eredményezhet – derült ki a brit meteorológiai szolgálat (Met Office) hosszú távú előrejelzéseiből.

A UK Climate Projections 2018 című jelentés azt mutatja meg, hogy az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának mértékétől függően milyen klímaforgatókönyvekre lehet számítani a következő évtizedekben Nagy-Britanniában.

A mutatók szerint még a legalacsonyabb szintű kibocsátás esetén is akár 2,3 Celsius-fokkal emelkedhet az éves átlaghőmérséklet a század végére. A legmagasabb szintű kibocsátás mellett akár 5,4 Celsius-fokkal is emelkedhet a nyári hőmérséklet – az 1981–2000 közötti átlaghoz képest –, és 4,2 Celsius-fokkal is melegebbek lehetnek a telek 2070-re. Az ideihez hasonló forró nyarak esélye pedig nagyjából 50 százalékra nőhet 2050-re.

Pixabay / Tumisu

A jelentés szerint a nyári átlagos csapadékmennyiség akár 47 százalékkal is csökkenhet, míg a téli esőmennyiség akár 35 százalékkal is emelkedhet 2070-re a legrosszabb forgatókönyv esetén. A tengerszint mindeközben 1,15 méterrel is megemelkedhet 2100-ra, jelentősen növelve az áradások kockázatát. A szolgálat közleménye szerint a tengerszint az összes forgatókönyvben emelkedést mutat a 21. század folyamán és még azon túl is, ami azt jelenti, hogy valószínűleg rendszeresebbé válhatnak a szélsőséges vízállások a nagy-britanniai partoknál.

A szakemberek szerint Nagy-Britannia ugyan több mint 40 százalékkal csökkentette már a kibocsátást 1990 óta, ám további lépések nélkül a jelentésben felvázolt jövő vár rá.

A brit meteorológiai szolgálat hadley-i központja, a brit kormány és a brit Környezetügyi Hatóság együttműködésével megszületett jelentés 2009 óta az első átfogó előrejelzés Nagy-Britannia éghajlatáról.

A klímaváltozás lehetséges hatásait boncolgatva korábban Amerikára adtak ki hasonló, világvége-hangulatú vészjelzést. Amelyben Donald Trump amerikai elnök valamiért nem hisz, pedig nagyon is kellene: a legfrissebb adatok szerint is vesztésre állunk, és ha nem teszünk valamit, a klímaváltozás a kihalási dominóeffektust is beindíthatja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!