Három űrhajóssal a fedélzetén útnak indult a Szojuz a Nemzetközi Űrállomásra – videó
Felbocsátották hétfőn a kazahsztáni Bajkonurban a Szojuz MSZ-11 orosz űrhajót. Az asztronauták 194 napot töltenek fent.
MTI / hvg.hu
Az űrhajónak, fedélzetén az orosz Oleg Kononyenko, az amerikai Anne McClain és a kanadai David Saint-Jacques űrhajóssal, közép-európai idő szerint 18 óra 36 perckor kellett csatlakoznia a Nemzetközi Űrállomáshoz. A legénység a tervek szerint 194 napig tartózkodik majd a világűrben.
Anne McClain, a NASA amerikai űrhajósa, valamint Oleg Kononyenko, a Roszkozmosz orosz és David Saint-Jacques, a Kanadai Űrügynökség (CSA) űrhajósa (b-j) búcsúzik a kazahsztáni Bajkonur orosz űrközpontjában 2018. december 3-án.
MTI/AP/Dmitrij Loveckij
Ez az első űrhajós-felbocsátás azt követően, hogy október 11-én balesetet szenvedett el a Szojuz-FG hordozórakéta. Akkor, nem sokkal a felbocsátása után, kényszerleszállást kellett végrehajtania a Szojuz MSZ-10 orosz űrhajónak, a fedélzetén Alekszej Ovcsinyinnel és Nick Hague-gel. Az orosz és az amerikai űrhajós épségben ért földet az ejtőernyővel fékezett visszatérőkabinban. Embert szállító orosz űrhajóval korábban 35 évig nem történt baleset a felbocsátáskor.
Szabad-e, kell-e sportolnia egy daganatos betegnek? Amíg a daganatot el nem távolítják, csak a kíméletes mozgás javallott, de a tudomány mostani állása szerint a sport gyorsítja a felépülést, javítja az életminőséget.