szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség (ESA) még 2003 júliusában indította el az első űrszondáját a Mars felé. A Mars Express kamerája azóta rengeteg felvételt készített, ezekből állítottak most össze egy nagyon látványos videót.

Bár egy-két évtizedet még egészen biztosan várnunk kell arra, hogy az ember a Marsra lépjen, egy dolog már most biztosnak tűnik: mire ez megtörténik, már szinte úgy ismerjük majd a bolygót, mint a tenyerünket. Az eddigiekben számtalan fotó és videó készült már a Mars különböző részeiről, amelyeket sikerült egy-egy műholdnak vagy épp marsjáróknak megörökíteniük.

Nem kivétel ez alól a Mars Express sem, amely az Európai Űrügynökség első európai marskutató szondája. Az eszköz 2003 júliusában indult útnak, 2003 decemberére pedig el is érte a szomszédos égitestet. A küldetését kétszer is meghosszabbították (másodjára a 2020-as éveket jelölték meg a munkája utolsó pillanataiként), ennek köszönhetően a számos mérés mellett jóval több felvételt tudott a bolygóról készíteni, mint az az eredeti tervben szerepelt.

Az ESA most ezekből a felvételekből készített egy animált videót, amihez az elmúlt 15 év fotóit használták fel. A YouTube-ra feltöltött videót elég nagy képernyőn nézve az embernek olyan érzése támad, mintha ő is ott repülne a Mars felszíne felett, eközben pedig az égitest nevezetes részei haladnak el a szeme előtt. Az egyik ilyen az a Neukum-kráter, amelyet Gerhard Neukumról neveztek el. A német fizikus és planetológus a Mars Express HRSC kamerájának vezető kutatója volt, 2014-ben vesztette életét.

A videóhoz az űrszonda Nagy Felbontású Sztereó Kamerája (High Resolution Stereo Camera, HRSC) szolgáltatta a képi anyagot, ahol a legtöbb fotó felbontása nagyjából 10 méteres, de van olyan is, ahol 1,8 méter. Emellett 3D-s képeket is készített, amely segít megérteni a bolygó felszínének térbeli és időbeli folyamatait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!