szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elhunyt Walter Munk bécsi születésű amerikai tengerkutató, akit kollégái csak „az óceánok Einsteinjeként” emlegettek. A tudós az oceanográfia úttörőjének számít, munkájával segítette a szövetségesek normandiai partraszállását a második világháborúban.

Kutatóintézete, a Scripps Institution of Oceanography közlése szerint a tudós Kaliforniában, La Jolla-i otthonában halt meg pénteken, 101 évesen.

Walter Munk 1917-ben született Bécsben zsidó bankár családban. Már 1932-ben Amerikába küldték tanulni, Ausztriának a náci Németországhoz csatolása után pedig felvette az amerikai állampolgárságot, és belépett az amerikai hadseregbe.

Az amerikai haditengerészet rádió- és hangtechnikai laboratóriumában több kollégájával együtt olyan hullámverés-előrejelző modellt dolgozott ki, amely segített kijelölni a normandiai partraszállás optimális időpontját.

Walter Munk (balra) csapatával egy oceanográfiai berendezést tesztel 1952-ben, a Csendes-óceánon
Scripps Institution of Oceanography

A tengeráramlások kutatásáért 2010-ben neki ítélték oda a Nobel-díj kiegészítőjének számító, 4 millió svéd koronával (akkori árfolyamon 107 millió forinttal) járó svéd Crafoord-díjat.

A Svéd Királyi Akadémia indoklása szerint Munk az óceánok vízkészletének körforgását vizsgáló úttörő munkásságáért, az ár-apály jelenség, a tengeráramlásoknak a föld dinamikájában betöltött szerepe tanulmányozásáért részesült az elismerésben.

Munk többször felszólalt a klímaváltozások óceánokra gyakorolt hatásáról is. A CBS News 8 amerikai tévécsatornának 2009-ben úgy fogalmazott:

„Nagyon aggaszt, hogy nem sokat teszünk az óceánok felmelegedése ellen. Az elmúlt 50 évben mért melegedés kétharmadát az óceánok nyelték el, és csak egyharmad adódott hozzá a légkörhöz. Ha nem lennének ezen a bolygón a hőt tároló óceánok, a légkör felmelegedése háromszor akkora lett volna.”

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!