szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy frissen publikált kutatási eredmény azt állítja, a YouTube-nak nagy szerepe van abban, hogy ennyire terjed a laposföld-elmélet.

Nemcsak a Facebook vádolható azzal, hogy túlságosan nagy teret engedett az álhíreknek és a különböző összeesküvés-elméleteket terjesztő oldalaknak. Hasonló a helyzet a YouTube esetében is, és ahogy azt a közösségi oldal már megtette, a videómegosztó is úgy döntött, fellép ezek ellen a tartalmak ellen. A cég január végén jelentette be, hogy száműzik az ajánlórendszerből azokat a videókat, amelyek nem sértik ugyan a tartalmi irányelveket, de nem is tekinthetők biztonságosnak. Egy friss kutatás szerint erre komoly szükség is van.

[Páros lábbal szállt bele a laposföld-hitbe az összeesküvés-elméletek hazai megmondóembere]

Asheley Landrum professzor, a Texasi Egyetem tudományos kommunikációs asszisztense 30 laposföld-hívőt kérdezett meg arról, mióta gondolják úgy, hogy a Föld lapos. Egy kivételével mindannyian azt válaszolták, hogy egészen addig nem hittek a dologban, amíg a YouTube-on nem látták azokat a videókat, amelyek ezt a "nézetet" népszerűsítik. Landrum szerint a legtöbb ilyen anyagot valamilyen – például a 9/11-es eseményekkel, vagy a Holdra szállással kapcsolatos – összeesküvés-elméletes videó után ajánlotta a rendszer.

Flat Earth Society

Landrum 2017-ben és 2018-ban is ellátogatott egy-egy, a laposföld-hívők által szervezett "konferenciára", hogy az azon részt vevő embereket kérdezgesse a témával kapcsolatban. A The Guardian beszámolója szerint az általa megkérdezettek közül az, aki nem a YouTube miatt kezdte el hinni, hogy a Föld lapos, azért csatakozott a nézethez, mert a családja meggyőzte őt – akik viszont a YouTube-videók alapján alakították ki a nézeteiket.

[Így nézett volna ki a teljes holdfogyatkozás, ha valóban lapos lenne a Föld]

Landrum ugyanakkor kiemelte, a YouTube nem vétett hibát, de sokkal többet tehet azért, hogy megvédje a felhasználókat az álhírektől és az összeesküvés-elméletektől. Szerinte a legnagyobb szükség arra lenne, hogy olyan videókhoz vezessék el a felhasználókat, amelyekben elmagyarázzák, miért tévedés a laposföld-elmélet, és hogyan győződhetnek meg az emberek saját maguk arról, hogy az állítás nem igaz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!