szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A GPS navigációhoz használt műholdak életében ismét eltelt 19,7 év, ami számukra egy új időszámítás kezdetét jelenti. Itt a Földön viszont gond lehet belőle.

Még kimondani is szörnyű, de lassan 20 éve annak, hogy a világ teljesen bepánikolt az Y2K miatt. Aki esetleg nem tudná, miről van szó: 1999-ben mindenki attól tartott, hogy szilveszter éjjel, amikor elindul a 2000-es év, a számítógépes rendszerek megbolondulnak, mert nem fogják tudni értelmezni az új dátumot, hiszen az évből mindig csak az utolsó két számjegyet veszik, az pedig 2000-ben 00 volt.

Szerencsére kiderült, semmilyen komoly probléma nem történt, és nem jött el a digitális apokalipszis csak azért, mert elindult az új évezred. Most viszont egy hasonló probléma miatt kezdtek el pánikolni a szakemberek, ami ezúttal nagyobb fennakadást okozhat, mint az Y2K. És nem is kell rá sokáig várni: csupán április 6-ig.

ESA/ATG medialab

A hiba ezúttal a navigáció terén léphet fel, a problémát pedig a jeladó műholdak és a vevőegységek időszámítási módszere jelenti. 1980. január 6-ával a GPS-ek hétben kezdték el számolni az idő múlását. A gond az, hogy a GPS szoftverében erre egy 10 bites helyet hagytak a fejlesztők, ami azt jelenti, hogy 210-en, vagyis 1024 hét után betelik a számoláshoz szükséges hely. Ez összesen 19,7 évet jelent.

Ez egyszer már bekövetkezett, méghozzá 1999. augusztus 21-én. Akkor simán újraindult a számlálás, és minden ment tovább a maga ütemében. Az újabb "átfordulásra" ezúttal 2019. április 6-án kerül sor, ami miatt a szakemberek egy kissé aggódnak.

A Tom's Guide szerint bár legutóbb semmilyen gond nem volt az újraindulással, ezúttal más lehet a helyzet, az elmúlt 20 évben ugyanis gyakorlatilag az élet minden területén megjelent a GPS-alapú navigáció.

László Ferenc

A gond az, hogy a műhold által sugárzott jelből a vevőegységnek ki kell számolnia a pontos időt, ezt pedig felhasználni a helymeghatározáshoz. Emiatt ha a szoftver 10 bites mezője "lenullázódik", az kavarodást okozhat a rendszerben, ami pontatlanná, vagy akár használhatatlanná teheti a navigációt.

Bár annak kicsi az esélye, hogy globális összeomlás következzen be, Bill Malik, a Trend Micro vezére úgy nyilatkozott, április 6-án a biztonság kedvéért inkább nem száll repülőre. A hiba elsősorban a régi, 2010 előtti GPS-eket érintheti, 2010 után ugyanis már 13 bites helyet hagytak a rendszerben, így a probléma legfeljebb 157 évente jönne elő.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!